Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016

Alternatywne technologie budowy domu

Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wznosi się jako murowane. Jednak inne technologie stopniowo zdobywają rynek. A zachodzące zmiany, np. zaostrzanie wymogów energooszczędności, sprzyja właśnie takim niestandardowym rozwiązaniom.

Alternatywne technologie budowy domu
Najczęściej stosowane alternatywne technologie budowy domów jednorodzinnych to:

  • domy z bali;
  • szkielet drewniany, tzw. kanadyjski lub stalowy;
  • kształtki styropianowe wypełniane mieszanką betonową;
  • tracony szalunek z płyt zrębkowo-cementowych z ociepleniem, wypełniany betonem;
  • prefabrykowane, czyli przygotowane w fabryce, ściany z lekkiego betonu na kruszywie keramzytowym.

Ściany z keramzytobetonu zawsze są prefabrykowane – przygotowywane zawczasu w hali produkcyjnej, we w pełni kontrolowanych warunkach oraz niezależnie od pogody. Na placu budowy tylko składa się je w całość. Konstrukcje szkieletowe oraz z bali mogą zaś zostać przygotowane w hali produkcyjnej, ale da się je wykonać również na miejscu. Z kolei kształtki styropianowe lub płyty zrębkowo-cementowe przywozi się na budowę, z nich składa szalunek, a następnie wypełnia mieszanką betonową.

DLACZEGO ALTERNATYWNIE?

Powody, dla których wybieramy inne rozwiązanie niż tradycyjny dom murowany, mogą być bardzo różne. Bo i same technologie, określane wspólnym mianem alternatywnych, są skrajnie odmienne. Dla jednych będzie się liczył niepowtarzalny wygląd domu z bali i jego specyficzny styl. Kto inny zaś będzie oczekiwał domu możliwie podobnego do murowanego, ale takiego, który da się postawić w kilka tygodni. I tu warto się zainteresować np. prefabrykowanymi budynkami w technologii płyt z keramzytobetonu. Do tego nawet poszczególne rozwiązania, choćby szkieletu drewnianego, występują w wielu odmianach.

 

Ponadto zdarza się, że niestandardowy sposób wykonania budynku jest nie tyle kwestią wyboru, co konieczności. W nietypowych sytuacjach, grunt może mieć choćby słabą nośność. Zbyt małą dla ciężkiego domu murowanego, a za to wystarczającą dla lekkiego szkieletu drewnianego lub stalowego.

Jarosław Antkiewicz
FOT. IZODOM 2000 POLSKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!