Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Wykorzystanie paliwa stałego – węgla, drewna, brykietów – to jeden z tańszych sposobów na ogrzewanie domu. Jednak obsługa nawet najbardziej zautomatyzowanych urządzeń jest dość uciążliwa i na takie rozwiązanie decydują się głównie właściciele domów położonych na terenach bez dostępu do sieci gazu ziemnego.

Kotły na paliwa stałe
Wybierając do ogrzewania domu kocioł na paliwo stałe, powinniśmy już na etapie jego budowy zaplanować wymagane przepisami – a także gwarantujące wygodną obsługę – pomieszczenie na jego zamontowanie. Kotły o mocy do 25 kW mogą być instalowane wewnątrz budynku, w wydzielonym pomieszczeniu o niepalnych przegrodach. Wielkość kotłowni musi zapewniać wolną przestrzeń przed drzwiczkami zasypowymi o szerokości przynajmniej 1 m od przeciwległej ściany oraz swobodny dostęp przy czyszczeniu i konserwacji kotła.

 

Paliwo może być magazynowane w tym samym pomieszczeniu, lecz wymaga to dodatkowej powierzchni. Przy całorocznym zapasie należy przewidzieć zmagazynowanie ok. 20 kg paliwa na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni, czyli do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 trzeba kupić ok. 3 tony węgla. Oczywiście, zwykle tylko część tego paliwa przechowuje się w kotłowni, resztę na ogół na działce. Węgiel można kupić luzem lub w workach, druga opcja jest droższa, ale takie porcje są łatwiejsze do przenoszenia. Najniższe ceny paliwa są latem, najwyższe w szczycie sezonu.

 

Ponadto kotłownia musi mieć nawiew powietrza zewnętrznego, wentylację grawitacyjną oraz możliwość podłączenia do kanału dymowego o odpowiednim dla konkretnego kotła przekroju (minimum to 14 x 14 cm lub średnica 15 cm). Trzeba też uwzględnić miejsce do zamontowania elementów dodatkowych instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody czy zbiornik akumulacyjny, które zajmują znaczną powierzchnię.

 

Planując lokalizację kotłowni, warto zaplanować dostęp do niej nie tylko z wnętrza domu, ale i bezpośrednio z zewnątrz. Ułatwi to transport opału i wynoszenie popiołu bez brudzenia pomieszczeń mieszkalnych.

Cezary Jankowski
FOT. THERMOSTAHL, SAS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".