Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanny z hydromasażem

Wannę z hydromasażem można kupić już za niespełna 2 tys. zł, choć w sprzedaży są też modele kosztujące kilkanaście tysięcy lub jeszcze więcej. W zależności od tego, ile wydamy, dostaniemy produkt standardowy bądź ekskluzywny, pozwalający stworzyć w domu prawdziwą strefę relaksu. Podpowiadamy, jak rozeznać się w tak zróżnicowanej ofercie rynkowej.

Wanny z hydromasażem
Hydromasaż ma wiele zalet – poprawia samopoczucie, dodaje energii i pozwala się zrelaksować, a do tego ma walory zdrowotne. Jest polecany osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów oraz wykorzystywany do leczenia chorób układu krążenia. Sprawdza się też w kosmetyce – poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Do niedawna zabiegi masażu wodnego stosowano jedynie w sanatoriach czy centrach odnowy biologicznej. Teraz jest to możliwe także w domowej łazience.

IM WIĘCEJ MIEJSCA, TYM LEPIEJ

Łazienka łazience nierówna, dlatego przed zakupem wanny z hydromasażem należy określić, jaką powierzchnią dysponujemy. Im większe pomieszczenie, tym większy wybór wanny będziemy mieli. W sprzedaży dostępne są bowiem modele o bardzo zróżnicowanych gabarytach – o długości 120, 200, a nawet 300 cm i więcej. Poza tym znaczenie ma kształt. Niewielką wannę prostokątną można ulokować przy ścianie, zaś trójkątną w narożniku, ale już na wolno stojący model okrągły lub owalny trzeba wygospodarować znacznie więcej miejsca.

 

Możemy zdecydować się na wannę jedno-, dwu- lub wieloosobową. W tej pierwszej, która zajmie najmniej miejsca, masaż jest najskuteczniejszy, ponieważ osoba zażywająca kąpiel ma bliski kontakt ze wszystkimi strumieniami z dysz. Z kolei w większej wannie będziemy mieć możliwość relaksowania się w towarzystwie. Niestety, nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne – podczas gdy najmniejsze wanny mają pojemność 70–100 l, do większych wchodzi nawet ponad 500 l wody! Decydując się na model wieloosobowy, trzeba więc przygotować się na wyższe rachunki za kranówkę i prąd służący do jej podgrzania. Można je nieco ograniczyć, wybierając wannę obszerną, ale płytszą.

 

Uwaga! Łazienka, w której planujemy zamontować wannę z hydromasażem, musi być dobrze wentylowana. W przeciwnym razie na ścianach i suficie będzie się skraplać wilgoć, która jest przyczyną powstawania pleśni i innych grzybów. Istotne jest też odpowiednie zasilanie. Omawiane urządzenia podłącza się zazwyczaj do instalacji jednofazowej (230 V), ale w przypadku wanien wyposażonych w pompy i grzałki dużej mocy, niezbędne może się okazać zasilanie trójfazowe (400 V).

Norbert Skupiński
FOT. ACTIVESPA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".