Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanny z hydromasażem

Wannę z hydromasażem można kupić już za niespełna 2 tys. zł, choć w sprzedaży są też modele kosztujące kilkanaście tysięcy lub jeszcze więcej. W zależności od tego, ile wydamy, dostaniemy produkt standardowy bądź ekskluzywny, pozwalający stworzyć w domu prawdziwą strefę relaksu. Podpowiadamy, jak rozeznać się w tak zróżnicowanej ofercie rynkowej.

Wanny z hydromasażem
Hydromasaż ma wiele zalet – poprawia samopoczucie, dodaje energii i pozwala się zrelaksować, a do tego ma walory zdrowotne. Jest polecany osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów oraz wykorzystywany do leczenia chorób układu krążenia. Sprawdza się też w kosmetyce – poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Do niedawna zabiegi masażu wodnego stosowano jedynie w sanatoriach czy centrach odnowy biologicznej. Teraz jest to możliwe także w domowej łazience.

IM WIĘCEJ MIEJSCA, TYM LEPIEJ

Łazienka łazience nierówna, dlatego przed zakupem wanny z hydromasażem należy określić, jaką powierzchnią dysponujemy. Im większe pomieszczenie, tym większy wybór wanny będziemy mieli. W sprzedaży dostępne są bowiem modele o bardzo zróżnicowanych gabarytach – o długości 120, 200, a nawet 300 cm i więcej. Poza tym znaczenie ma kształt. Niewielką wannę prostokątną można ulokować przy ścianie, zaś trójkątną w narożniku, ale już na wolno stojący model okrągły lub owalny trzeba wygospodarować znacznie więcej miejsca.

 

Możemy zdecydować się na wannę jedno-, dwu- lub wieloosobową. W tej pierwszej, która zajmie najmniej miejsca, masaż jest najskuteczniejszy, ponieważ osoba zażywająca kąpiel ma bliski kontakt ze wszystkimi strumieniami z dysz. Z kolei w większej wannie będziemy mieć możliwość relaksowania się w towarzystwie. Niestety, nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne – podczas gdy najmniejsze wanny mają pojemność 70–100 l, do większych wchodzi nawet ponad 500 l wody! Decydując się na model wieloosobowy, trzeba więc przygotować się na wyższe rachunki za kranówkę i prąd służący do jej podgrzania. Można je nieco ograniczyć, wybierając wannę obszerną, ale płytszą.

 

Uwaga! Łazienka, w której planujemy zamontować wannę z hydromasażem, musi być dobrze wentylowana. W przeciwnym razie na ścianach i suficie będzie się skraplać wilgoć, która jest przyczyną powstawania pleśni i innych grzybów. Istotne jest też odpowiednie zasilanie. Omawiane urządzenia podłącza się zazwyczaj do instalacji jednofazowej (230 V), ale w przypadku wanien wyposażonych w pompy i grzałki dużej mocy, niezbędne może się okazać zasilanie trójfazowe (400 V).

Norbert Skupiński
FOT. ACTIVESPA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".