Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki Czytelników

Nikt nie chce marnować ciepła wyprodukowanego przez kominek, nawet jeśli pali się w nim dla przyjemności. Właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych rezygnują z więc z nieefektywnych kominków z otwartym paleniskiem – na rzecz wkładów zamkniętych. Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (DGP). Jeszcze inni wybierają kozy lub nowoczesne piece kaflowe. Oto, jakie kominki zastosowali u siebie nasi Rozmówcy.

Kominki Czytelników
Ogromna popularność zamkniętych wkładów kominkowych wynika z faktu, że są bezpieczne i praktyczne w obsłudze, a przede wszystkim – efektywne i ekonomiczne w eksploatacji, szczególnie jeśli zaopatrzono je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), albo zamontowano model z płaszczem wodnym. Liczby mówią same za siebie – sprawność zamkniętych wkładów kominkowych wynosi 60–82%, podczas gdy tych z otwartym paleniskiem najwyżej 20%.

 

Należy podkreślić, że zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Podstawowy system grzewczy stanowi zwykle kocioł ewentualnie pompa ciepła. Chociaż montaż aż dwóch urządzeń przekłada się na większe koszty inwestycyjne, warto je ponieść, z racji potencjalnych oszczędności przy ogrzewaniu domu i komfortu cieplnego w razie awarii jednego z urządzeń.

 

Jeśli właścicielom zależy na dużym udziale ciepła z kominka w domowym systemie grzewczym, przed wyborem rodzaju i modelu wkładu powinni określić, z jakimi urządzeniami będzie współpracował oraz jak często i na jak długo mieszkańcy opuszczają dom. Dla fachowca od instalacji grzewczych są to podstawowe dane, którymi będzie się kierował podczas dobierania urządzenia i jego osprzętu. Specjalista pomoże również optymalnie zlokalizować kominek, biorąc pod uwagę, czy ciepło będzie rozprowadzane sposobem grawitacyjnym, czy sposobem wymuszonym przez wentylator w systemie DGP (w tym wariancie, opracuje też możliwie najkrótszy układ rur od kominka do wskazanych pomieszczeń). Ponadto, adekwatnie do mocy wkładu, dopasuje przekrój kanału nawiewnego i średnicę kanału dymowego w kominie, w myśl zasady mówiącej o tym, że im większa jest moc urządzenia grzewczego, tym więcej potrzebuje ono powietrza do spalania i więcej produkuje spalin.

Lilianna Jampolska
FOT. BRUNNER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".