Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - formalności

Wybór działki, projektu i ekipy wykonawczej to kluczowe decyzje, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Należy je dobrze przemyśleć, bo od nich zależą koszty i tempo prac, a także późniejszy komfort mieszkania.

DZIAŁKA

Wybór działki to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów podczas inwestycji. Niestety, dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona, dlatego ten etap trwa nieraz dłużej, niż samo wznoszenie domu.

DZIAŁKA IDEALNA

Jakie parametry charakteryzują idealną działkę? Przede wszystkim nie może być zbyt mała. Najwygodniej budować na posesji o powierzchni nie mniejszej niż 800– 1000 m². Nie powinna mieć skomplikowanego kształtu – najlepiej, gdy jest on zbliżony do kwadratu lub szerokiego prostokąta. Zadanie znacznie ułatwia również płaskie ukształtowanie terenu i odpowiednie warunki gruntowe. Wybierając teren, baczną uwagę trzeba zwrócić na sąsiedztwo. Szkoła, większy sklep czy hałaśliwy warsztat samochodowy mogą być niezwykle uciążliwe, dlatego lepiej zdecydować się na lokalizację w cichej okolicy. Oczywiście, parcela położona w głuszy też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Istotne przecież, by prowadziła do niej dobra, utwardzona i regularnie odśnieżana droga. Poza tym domy położone na uboczu, pozbawione czujnego oka sąsiada, są bardziej narażone na włamania.

 

Tyle teorii. W praktyce często nie można znaleźć działki spełniającej wszystkie powyższe kryteria. Nie znaczy to jednak, że musimy rezygnować z zakupu i odkładać decyzję o budowie na później. Na wiele niedoskonałości są bowiem recepty. W przypadku małej powierzchni, można rozważyć zabudowę bliźniaczą oraz wielokondygnacyjną. Budować można również na parceli o nieregularnym kształcie, bardzo wąskiej lub ze znacznym spadkiem. Trzeba się tylko liczyć z koniecznością wykonania indywidualnego projektu domu, co będzie bardziej kosztowne od wyboru projektu z katalogu. I na zagospodarowanie działki usytuowanej przy ruchliwej drodze można znaleźć sposób. Należy wtedy zaplanować siedzibę jak najdalej od niej, w głębi posesji.

 

Poza tym warto ograniczyć od tej strony liczbę okien oraz rozważyć wzniesienie solidnego, pełnego ogrodzenia lub nasypu ziemnego, który ochroni przed hałasem i drganiami. Jeżeli spodziewamy się naprawdę dużego natężenia ruchu, powinniśmy zdecydować się na budowę domu parterowego, ponieważ ogrodzenie skutecznie ochroni przed hałasem tylko najniższą kondygnację.

Norbert Skupiński
FOT. FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!