Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2016

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - wykańczanie

Po wykonaniu stanu surowego domu i ułożeniu niezbędnych instalacji, przychodzi czas na ostatni etap budowy – wykończenie i urządzenie pomieszczeń. W porównaniu z poprzednimi, ten jest zdecydowanie przyjemniejszy. Nie znaczy to jednak, że obędzie się bez rozstrzygnięcia kilku trudnych dylematów.


Wykańczanie wnętrz to najbardziej wyczekiwany etap budowy domu. Dekorowanie pomieszczeń jest dla większości osób znacznie przyjemniejsze niż wylewanie betonu, dobieranie cegieł czy układanie rur. Ponadto perspektywa wprowadzenia się pod własny dach staje się znacznie bliższa.

 

Choć coraz więcej inwestorów decyduje się na zatrudnienie na tym etapie architekta wnętrz, większość nadal samodzielnie aranżuje domową przestrzeń, obmyśla sposób wykończenia ścian i podłóg, dobiera drzwi, a na końcu urządza pomieszczenia. Wykańczanie domu pochłania spore środki, dlatego wszystkie decyzje muszą być dobrze przemyślane, zaś etap wykonawczy poddany starannemu nadzorowi.

PODZIAŁ PRZESTRZENI

Wnętrze domu dzieli się na pomieszczenia za pomocą ścian działowych. Są one zazwyczaj wznoszone po zakończeniu budowy przegród konstrukcyjnych. Choć nie przenoszą żadnego obciążenia – oprócz ciężaru własnego i elementów, które na nich wiszą – ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku. Mimo to, nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe ścianki. Warunkiem jest zgoda architekta i zastosowanie technologii, która nie spowoduje nadmiernego obciążenia stropu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą ścianki szkieletowe i murowane.

Norbert Skupiński
FOT. KAEM (HARDY)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!