Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien

Przez stare, nieszczelne okna ucieka z budynku znaczna ilość ciepła. Dlatego wymiana stolarki, choć kosztowna, z pewnością się opłaci – pozytywnie odbije się na kosztach eksploatacji domu i komforcie mieszkania. Warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest jednak dobranie okien o odpowiednich parametrach oraz ich prawidłowe zamontowanie.

Wymiana okien
Po podjęciu decyzji o wymianie stolarki okiennej warto dobrze zorientować się w aktualnej ofercie rynkowej. Dostępne obecnie rozwiązania w niczym bowiem nie przypominają tych stosowanych przed dekadami. Producenci wciąż ulepszają okna w zakresie termoizolacyjności czy bezpieczeństwa, co wymuszają nie tylko zmieniające się przepisy prawne, ale także ostra konkurencja. Polska jest silnym europejskim graczem na rynku stolarki okiennej, a duża liczba producentów skutkuje tym, że poziom cen wyrobów w tym segmencie jest bardzo zróżnicowany.

CZAS ZMIAN

Wymiana to okazja, aby rozważyć, czy jesteśmy zadowoleni z wszystkich dotychczasowych rozwiązań dotyczących stolarki okiennej.

 

Najczęściej inwestorzy decydują się na zmianę rozmiarów okna. Zmniejszenie powierzchni może wiązać się np. z chęcią ograniczenia hałasu dobiegającego od strony ruchliwej ulicy. Taki krok może być też motywowany ekonomicznie, ponieważ przez mniejsze okna ucieka mniej ciepła niż przez większe przeszklenia. Z kolei na wstawienie większego skrzydła decydują się ci, którym zależy na doprowadzeniu do wnętrza domu większej ilości światła. Poza tym duże przeszklenia są modne i stanowią efektowną ozdobę elewacji.

 

Jeżeli chcemy zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, możemy zdecydować się na wstawienie zamiast zwykłych okien modeli antywłamaniowych. Taka decyzja musi być jednak dobrze przemyślana, ponieważ szersze skrzydła są bardzo ciężkie i po otwarciu sięgają w głąb pomieszczenia, co jest niewygodne.

 

Częstą zmianą jest także zastosowanie nowego podziału okien. Zredukowanie liczby profili ma sporo plusów – pozwala wpuścić do domu więcej światła, okna z mniejszą liczbą profili są tańsze (ze względu na cenę, korzystniej jest też zamienić okna otwierane na nieotwierane), poza tym lepiej izolują cieplnie.

Norbert Skupiński
FOT. FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".