Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauna w istniejącym domu

Sauna w domu nie jest obecnie luksusem. Spora część osób budujących dom przeznacza na nią oddzielnie pomieszczenie przy jednej z łazienek. Nierzadko właściciele remontowanych budynków, przy okazji tych prac, również postanawiają urządzić saunę np. na poddaszu lub w piwnicy. Oto wskazówki jak się zabrać do takiego przedsięwzięcia.

Sauna w istniejącym domu
Nie ma większych przeszkód by zaplanować saunę w użytkowanym już domu, pod warunkiem, że mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, najlepiej przy jednej z łazienek.

 

W domach najczęściej montowane są kabiny składane z gotowych fragmentów ścian, sufitu, podłogi, ławek – można wybrać konkretny model z katalogu producenta lub zamówić wykonanie sauny na indywidualne zamówienie. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest polecane w budynkach, w których przestrzeń na saunę jest mała lub ma nieregularny kształt np. ze skosami. Montaż prefabrykowanej sauny zazwyczaj trwa jeden dzień, tej wykonywanej na miejscu nieco dłużej. W tym drugim przypadku, należy zacząć od zlecenia sporządzenia projektu i wizualizacji, uwzględniających kształt pomieszczenia, nasze oczekiwania i planowaną liczbę osób jednocześnie chcących z sauny korzystać.

 

Seanse w saunie to wyjątkowo dobry pomysł, jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, zapobiec zakwasom pojawiającym się po intensywnym wysiłku fizycznym.

 

Przed kąpielą należy porządnie umyć całe ciało, a po wejściu do niej, usiąść lub położyć się na ręczniku z lnu lub bawełny. Do sauny wchodzi się na 8–15 minut, a po ogrzaniu ciała do temperatury 40–41°C i wypoceniu toksyn, wychodzi się na zewnątrz, aby wziąć zimny prysznic. Najpierw oblewa się wodą stopy, nogi, potem tułów i głowę. Prysznic powinien trwać 5–15 minut. Potem trzeba 10–20 minut odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej. Po wypoczynku wraca się do sauny, powtarzając wszystkie czynności dwa razy.

 

Podczas korzystania z sauny należy przestrzegać zasady, że im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas seansu i, dłuższy ochładzania się pod prysznicem. Do kąpieli w saunie można używać różnego typu olejków ziołowych do inhalacji.

Joanna Dąbrowska
FOT. KLAFS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".