Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie ogrodu

Najpierw plan, potem realizacja. To hasło powinno przyświecać wszystkim tym, którzy przystępują do zakładania lub modernizacji ogrodu. Kolejna zasada brzmi – nie warto się śpieszyć – każdy chciałby stworzyć ogród szybko i sprawnie, ale lepiej działać powoli, niż niezgodnie z planem.


Planowanie i zakładanie ogrodu nie jest trudne kiedy wiemy, jak to zrobić. Znajomość podstawowych reguł pozwala stworzyć wymarzony zakątek – bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami dużej posesji czy niewielkiego skrawka terenu. Piękny, zadbany ogród to nie tylko doskonałe miejsce wypoczynku, lecz także inwestycja w nieruchomość, bo może podnieść jej wartość nawet o 20%.

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI WYKONAĆ PRACE?

Podczas urządzania ogrodu, najważniejsze jest, by działać zgodnie z planem i wykonać poszczególne prace we właściwej kolejności. Pozwoli to zoptymalizować działania, uniknąć błędów i przeprowadzić kolejne etapy robót w ramach założonego budżetu.

 

Zanim w ogrodzie pojawią się krzewy ozdobne i murawa, konieczne jest niekiedy wykonanie licznych prac – zwłaszcza gdy działka ma okresowo podmokły grunt albo nie jest uzbrojona w media. W takiej sytuacji, pierwszym etapem działań są roboty ziemne. Następnym – ułożenie instalacji (elektrycznej czy nawadniającej). W dalszej kolejności buduje się (bądź montuje) elementy małej architektury ogrodowej, układa nawierzchnie itd. Dopiero na końcu sadzimy rośliny i zakładamy trawnik.

 

Prace ziemne często wiążą się z budową oczka wodnego. Mogą też mieć na celu urozmaicenie rzeźby terenu – tak, by ogród zyskał niepowtarzalny charakter. W wielu przypadkach są jednak konieczne ze względów funkcjonalnych – odpowiednie ukształtowanie terenu sprawia, że z działki usuwany jest nadmiar wody deszczowej (w wyniku samoczynnego jej spływu w pożądanym kierunku).

Małgorzata Kolmus
FOT. LIBET

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".