Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki i kozy grzewcze Czytelników

Współczesne zamknięte wkłady kominkowe i wolno stojące piece (nazywane powszechnie kozami) mogą ogrzać cały dom. Większość z nich ogrzewa powietrze, ale są też takie, które włącza się w instalację c.o. z obiegiem gorącej wody, więc ciepło z kominka podnosi temperaturę wody we wszystkich domowych grzejnikach i nawet w zasobniku c.w.u. Obecnie można wybrać idealny model dla każdego budynku i ładnie wkomponować go w wystrój pomieszczeń. Zapytaliśmy kilku Czytelników, jak funkcjonują kominki w ich domach.

Kominki i kozy grzewcze Czytelników

Nawet najwydajniejsze wkłady kominkowe i wolno stojące piece grzewcze (których sprawność sięga ponad 80%), co kilka godzin wymagają dokładania paliwa, więc zawodzą, kiedy właściciele na dłuższy czas muszą opuścić dom (bo wtedy dochodzi do nadmiernego wyziębiania pomieszczeń). Dlatego takie urządzenia nie mogą być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Natomiast świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego, opartego np. na kotle c.o. bądź pompie ciepła. Najprościej jest zamontować wolno stojącą kozę.

PIECE WOLNO STOJĄCE

Współczesne piece grzewcze mają ozdobne korpusy i nie wymagają dodatkowej obudowy. To ogromna zaleta dla tych miłośników ognia, którzy nie chcą podwyższać kosztów inwestycyjnych. Praktycznie do ceny pieca muszą dodać jedynie cenę rury do odprowadzania spalin i koszt usługi monterskiej.

 

Wolno stojące urządzenia działają podobnie, jak wkłady kominkowe (np. można w nich regulować szybkość spalania) i mają porównywalną do nich sprawność, a jednak zazwyczaj zajmują mniej miejsca. Rzadko zachodzi konieczność wzmocnienia stropu, ponieważ są lżejsze. Łatwość montażu wynika z faktu, że wymagają tylko dostępu do odpowiedniego kanału dymowego (czyli o przekroju nie mniejszym, niż ich rura wylotowa) oraz poprowadzenia stalowej rury do komina. Oczywiście, urządzenie trzeba odsunąć od ściany na bezpieczną odległość. Ale nie jest to jedyna możliwa lokalizacja. Istnieją efektowne modele przeznaczone do zainstalowania na środku pomieszczenia i obecnie znajdują one coraz więcej nabywców. Podłącza się je przez sufit do systemowego stalowego komina.

Lilianna Jampolska
fot. Dovre

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".