Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła Czytelników

Pompy ciepła to urządzenia o wyższej sprawności niż kotły. Wykorzystując darmową energię z natury, oferują tanie ogrzanie budynku oraz wody użytkowej. W upały mogą natomiast chłodzić pomieszczenia. Użytkownicy pomp ciepła są z nich bardzo zadowoleni, bo działają one bezusterkowo i w pełni automatycznie.

Pompy ciepła Czytelników

Urządzenia działają na tej samej zasadzie, co domowa chłodziarka i choć wymagają do pracy zasilania elektrycznego, służy ono jedynie do pompowania darmowego ciepła z tzw. źródła dolnego (z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej), do tzw. źródła górnego, czyli domowej instalacji grzewczej w postaci grzejników, ogrzewania podłogowego. Pompa ciepła w taki sposób pompuje i przekształca ciepło, czerpane ze źródła o niższej temperaturze (np. na grunt), aby móc ogrzać budynek, bądź wodę użytkową.

WYSOKA SPRAWNOŚĆ POMP CIEPŁA

Działanie urządzeń głównie polega na osiąganiu możliwie najwyższej sprawności pompowania ciepła, określanej współczynnikiem COP = Q/Qe (przy czym Q to ciepło oddawane do instalacji grzewczej, zaś Qe to pobierana energia elektryczna). Sprawność pompowania ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica temperatury między źródłem górnym, stanowiącym w układzie grzewczym odbiornik ciepła, a źródłem dolnym, czyli dostawcą ciepła. W domowych instalacjach współczynnik COP pompy ciepła ma zazwyczaj wartość 3–6, czyli urządzenie, zużywając 1 kWh energii elektrycznej, oddaje do instalacji ogrzewania 3–6 kWh energii cieplnej.

 

Model o mocy 7–10 kW wystarcza dla dobrze zaizolowanych termicznie domów o pow. 150–200 m2 (zapotrzebowanie na ciepło na ogół wynosi w nich 50 W/m2). Wymaganą moc pompy oblicza się następująco: np. 180 m2 x 50 W/m2 = 9 kW.

Lilianna Jampolska
fot. Nibe Biawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".