Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Eliminacja źródeł zanieczyszczeń wewnętrznych

Komfort wypoczynku i funkcjonowania we własnym domu w znacznej mierze związany jest z zastosowaniem do jego wykończenia zdrowych, nieszkodliwych materiałów. Istotne bywa też wyeliminowanie uczulających roślin i skuteczne usuwanie kurzu.

Eliminacja źródeł zanieczyszczeń wewnętrznych

Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, z reguły nie zastanawiamy się, co jest we wdychanym przez nas powietrzu. Niekoniecznie musi być ono czystsze od tego za oknem. Gdy jest bardzo złej jakości, może prowadzić do pojawienia się objawów tzw. Syndromu Chorego Budynku – SBS (złego samopoczucia, bólów głowy, dolegliwości alergicznych, a nawet chorób nowotworowych). Przyczyną tego stanu rzeczy są wewnętrzne zanieczyszczenia chemiczne, emitowane przez materiały budowlane – farby, lakiery, rozpuszczalniki czy kleje. Niekorzystny wpływ może mieć na nas również obecność pyłków roślin domowych czy kurz, osadzający się na rozmaitych przedmiotach, wzbijany w powietrze podczas odkurzania.

Zastosowanie ekologicznych materiałów

Syndrom Chorego Budynku dotyczy głównie nowych i modernizowanych domów. Podczas prac wykończeniowych i remontowych trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów. Poniżej podpowiadamy jakie produkty wybierać, a z jakich bezwzględnie zrezygnować.

Szkodliwy wpływ na nasze zdrowie mogą mieć farby na bazie rozpuszczalników, chemoutwardzalne lakiery do parkietów i różnego typu kleje. Starajmy się więc wybierać wyroby ekologiczne, wyróżnione atestami, certyfikatami i rekomendacjami. Zamiast farb i lakierów zawierających agresywne rozpuszczalniki, kupujmy te na bazie wody. Ich dodatkową zaletą jest to, że szybko schną, więc przez krótki czas emitują substancje, które mogłyby uczulać. Zapoznajmy się z informacją o zawartości lotnych związków organicznych (LZO), którą producent powinien umieścić na opakowaniu. Im jest ona mniejsza, tym lepiej. Związki te można znaleźć w szeregu produktów używanych w domach – farbach, lakierach, klejach, tynkach, masach gipsowych, uszczelniaczach, rozpuszczalnikach czy odświeżaczach powietrza w aerozolu. LZO to substancje niebezpieczne dla środowiska. Negatywnie oddziałują też na układ oddechowy i krwionośny człowieka. Mogą powodować nudności i podrażniać skórę.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze