Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pierwsze decyzje i początek prac

Budowa domu to inwestycja wymagająca podejmowania wielu decyzji. Pierwsze z nich dotyczą wyboru działki, projektu i wykonawców. Potem trzeba rozstrzygnąć rozmaite kwestie związane z elementami budowli – fundamentami, ścianami czy dachem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę na tym etapie prac.

Pierwsze decyzje i początek prac

WŁASNY KAWAŁEK ZIEMI

W zasadzie kolejność powinna być następująca: najpierw kupujemy działkę (o ile jej nie posiadamy), potem wybieramy projekt domu. W poszukiwaniu swojego kawałka ziemi wertujemy ogłoszenia bądź ruszamy w teren. Najważniejsze kryteria, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie parceli, to jej lokalizacja, wielkość i kształt, a oprócz tego status prawny i obecność niezbędnej infrastruktury. Dla wielu inwestorów, idealna działka budowlana to taka, która ma kształt zbliżony do kwadratu, płaską powierzchnię, wielkość ok. 1000 m2, i położona jest w zasięgu potrzebnych sieci (prąd, woda, gaz, kanalizacja) oraz blisko sklepu, szkoły i komunikacji publicznej. Niestety, taką posesję trudno znaleźć. Te, które są kształtne i przystępne cenowo, często występują w małych miejscowościach, daleko od centrów miast.

 

Zbyt wąska działka. Większość domów wolno stojących projektuje się na parcele o szerokości od ok. 20 m. Na posesji będącej wąskim prostokątem, wzniesienie parterowego budynku może być niewykonalne, a z kolei dwu- czy trzykondygnacyjny dom nie każdemu odpowiada – choćby ze względu na to, że poruszanie się po nim wiąże się z pokonywaniem schodów. Zgodnie z przepisami, ściana budynku ma być odsunięta od granicy o 3 m (jeśli nie ma w niej okien lub drzwi), albo 4 m (gdy są w niej otwory). Jeżeli posesja jest węższa niż 16 m, dom można zaplanować nawet półtora metra od granicy (ślepa ściana). Na węższej parceli da się postawić połówkę bliźniaka.

 

Niekorzystne warunki gruntowe. Najlepsze do posadowienia domu są podłoża jednorodne i przepuszczalne – grube piaski, żwiry. Wybudowany na gruncie organicznym (jak torf) albo w miejscu zasypanego oczka wodnego, może osiadać i pękać. Fundamentowanie utrudni wysoki poziom wód gruntowych. W razie wątpliwości co do rodzaju podłoża, lepiej zapłacić za przeprowadzenie badań geotechnicznych. Oczywiście, budowa na gruncie nienośnym lub z wysokim poziomem wody jest możliwa, lecz znacznie droższa.

Małgorzata Kolmus
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".