Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje

Rodzaj i przebieg instalacji należy dobrze przemyśleć. Choć są one mało widocznym elementem domu, znacząco wpływają na komfort naszego życia oraz na koszty budowy. Zanim więc zapadną ostateczne decyzje, przeanalizujmy możliwe warianty.

Instalacje

DOBRY PLAN

Gdy mamy już mury i dach budynku, czas na instalacje (ułożenie elektryki, rur wodno- kanalizacyjnych i grzewczych, zakup kotła, grzejników i innych niezbędnych urządzeń). Ich przebieg powinien być jednak fachowo rozplanowany. Gotowe projekty domów uwzględniają zazwyczaj projekt instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Opisują też wentylację oraz ogrzewanie, czyli źródło ciepła i sposób jego dystrybucji. Oprócz tych układów, w budynku może znajdować się centralne odkurzanie czy system alarmowy. Niekiedy informacje zawarte w projekcie architektonicznym są jednak zbyt ogólne i trudno na ich podstawie przeprowadzić prace. Warto zatem zlecić zaplanowanie danej instalacji (wraz z kosztorysem) firmie, która będzie ją układała.

Wszystkie domowe systemy najlepiej przemyśleć na etapie powstawania koncepcji budynku. To wtedy bowiem zapada decyzja o liczbie, układzie i wielkości i pomieszczeń. Kluczowa jest m.in. kotłownia – w zbyt małej nie zmieści się kocioł węglowy z podajnikiem albo większy zasobnik wody.

Ogólna zasada mówi, że im prostszy układ instalacji, tym lepiej i taniej. O jej kosztach decyduje bowiem stopień komplikacji i rozległość rurociągów, kanałów wentylacyjnych, liczba kominów oraz rodzaj zastosowanych urządzeń. Wielkość budynku ma mniejsze znaczenie – z wyjątkiem ogrzewania podłogowego, wycenianego od metra kwadratowego.

Układanie instalacji to dość kosztowny etap prac, a ich postęp nie jest już tak spektakularny, jak przy murowaniu. Trzeba też skoordynować działanie wielu wykonawców. Częstą praktyką jest zatrudnienie lokalnego hydraulika, który nie sporządza nawet schematów, a jeśli jest projekt, dokonuje w nim samowolnych zmian (czy to po to, by ułatwić sobie pracę, czy na życzenie inwestora).

Po ułożeniu poszczególnych instalacji, a przed przykryciem ich tynkiem czy wylewką podłogową, zaleca się sporządzić dokumentację fotograficzną i odręczne rysunki. Powinny się na nich znaleźć oznaczenia wymiarów, odległości między elementami instalacji itd. To wszystko będzie bardzo przydatne w razie ewentualnych awarii, remontów czy choćby wiercenia w ścianach otworów pod kołki montażowe.

Małgorzata Kolmus
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze