Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Alternatywne technologie

Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na inny sposób budowy, niż tradycyjne murowanie. Motywacją może być szybkość wznoszenia domu, jego wyjątkowo dobra izolacyjność cieplna ale równie dobrze niepowtarzalny styl. Bo alternatywne metody budowania to tak naprawdę bardzo różne technologie. Rzecz w tym, żeby wybrać najodpowiedniejszą względem naszych oczekiwań.

Alternatywne technologie

Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wciąż powstaje w tradycyjnej technologii murowanej. Jednak taki stan nie będzie trwał wiecznie, tym bardziej, że inne metody budowania często o wiele lepiej odpowiadają dzisiejszym potrzebom. Największą barierą w ich upowszechnieniu jest w gruncie rzeczy brak wiedzy o ich istnieniu wśród przeciętnych inwestorów. Bo zalet im nie brakuje.

SZYBKOŚĆ BUDOWY

Typowy dom powstaje przez co najmniej dwa sezony, a często trwa to o wiele dłużej. Do prefabrykowanego możemy zaś wprowadzić się nawet w kilka tygodni po rozpoczęciu prac. Szczególnie dla tych, którzy wynajmują od kogoś mieszkanie, albo dla odmiany sprzedają własne, żeby sfinansować budowę, czas ma kluczowe znaczenie. Błyskawiczne tempo w wielu alternatywnych technologiach wynika zaś z faktu, że większość prac zostaje przeniesiona z placu budowy do fabryki. Mogą tam powstawać nawet całe, niemal gotowe ściany.

PORZĄDEK I ORGANIZACJA

Ograniczenie ilości prac realizowanych na miejscu pozwala uniknąć typowego dla większości budów bałaganu i nierzadko marnotrawstwa materiałów. Ponadto nie musimy martwić się wyszukiwaniem kolejnych ekip, uzgadnianiem terminów, dostawami. Te czynności można wprawdzie ograniczyć, decydując się na zatrudnienie jednej firmy jako generalnego wykonawcy, jednak nie mamy wcale gwarancji, że zatrudniani przez nią podwykonawcy będą solidni. W przypadku alternatywnych metod budowania, ekip jest znacznie mniej, co automatycznie oznacza mniej wysiłku włożonego w nadzór nad nimi. Ponadto, jeżeli decydujemy się na prefabrykację, duża część domu powstaje poza placem budowy, w hali wytwórni, gdzie nie trzeba martwić się np. złą pogodą.

Jarosław Antkiewicz
fot. Kronopol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".