Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany

Choć tradycyjne technologie wznoszenia ścian znane są od wielu lat, to wciąż pojawiają się różnego typu nowości i udoskonalenia, które wymagają od wykonawców nie tylko wiedzy i doświadczenia ale również odpowiednich narzędzi. Niekiedy murarze lekceważą zalecenia producentów i popełniają błędy, które wpływają na jakość robót. Oto najczęstsze z nich.

Ściany

Wszystkie technologie wznoszenia ścian z elementów drobnowymiarowych oparte są na zasadach tradycyjnego budowania murów. Główne zalecenia przemurowania obowiązują i dla technologii znanych od lat, i tych nowych. Zmiany natomiast dotyczą np. innego sposobu nakładania zaprawy czy braku spoin pionowych.

 

Najczęstszymi przyczynami błędów jest rutyna i bagatelizowanie przez murarzy podstawowych zaleceń wykonawczych oraz brak wiedzy i doświadczenia.

BRAK ODPOWIEDNICH NARZĘDZI DO MUROWANIA

Podstawowym zaleceniem jest to, że do konkretnych robót należy używać właściwych narzędzi. Przy stawianiu murów z nowoczesnych elementów murowych posługiwanie się kielnią i młotkiem murarskim nie jest wystarczające, a nawet czasami wręcz niewskazane. Wprowadzenie nowych rozwiązań w postaci bloczków i pustaków o wysokiej dokładności spowodowało, że sposób wykonawstwa się zmienił. Coraz częściej stosuje się murarskie zaprawy do cienkich spoin, które wymagają odpowiednich kielni. Posługiwanie się np. grzebieniami do glazury jest błędem. Nie sposób nałożyć za ich pomocą zalecanej ilości zaprawy, by równomiernie pokrywała całą powierzchnię warstwy elementów murowych. Użycie młotka murarskiego do betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych je uszkodzi. Dlatego wskazane jest używanie młotka z gumowym obuchem. To tylko niektóre przykłady, pokazujące istotną rolę stosowania narzędzi systemowych. Wykonawcy powinni wiedzieć, że są one po to, by budowało się łatwiej i sprawniej.

Tomasz Rybarczyk
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".