Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Aranżacja oświetlenia nie jest prostą sprawą – tym bardziej, że ilość rozwiązań proponowanych przez projektantów i producentów jest ogromna. Różne są też sposoby sterowania światłem – nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny daje wiele możliwości.

Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Rozmieszczenie punktów świetlnych oraz elementów osprzętu (łączników, gniazd) określane jest na etapie projektowania instalacji elektrycznej w budynku. Najlepiej gdy już wtedy mamy projekt zagospodarowania wnętrz i dokładnie wiemy, gdzie będą stały poszczególne meble oraz sprzęty domowe. Dzięki temu można precyzyjnie rozplanować usytuowanie opraw oświetleniowych (różnego typu lamp) czy kontaktów. Jeżeli nie korzystamy ze wsparcia architekta wnętrz, warto poradzić się doświadczonego elektryka.

 

Dużo uwagi należy poświecić starannemu zaplanowaniu punktów oświetleniowych – lamp sufitowych, kinkietów itd., bo późniejsza zmiana ich lokalizacji wymagać będzie rozkucia tynku i ułożenia przewodów zasilających. Problem złego usytuowanego (lub braku) łącznika można rozwiązać, montując urządzenie bezprzewodowe. Niestety, koszt takiego sterowania jest dość wysoki. Co do gniazd – sprawdzona zasada głosi, że lepiej wykonać za dużo, niż za mało, bo w każdym domu sprzętów zasilanych elektrycznie ciągle przybywa. A rozciąganie przedłużaczy jest niewygodne i psuje estetykę wnętrz.

 

Osprzęt elektroinstalacyjny i oprawy oświetleniowe kupuje się przeważnie raz na kilkanaście lat. Postawmy więc na produkty wysokiej jakości, renomowanych marek. Będą wyglądać dobrze przez długie lata i działać bezawaryjnie.

Małgorzata Kolmus
fot. Awilux Polska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".