Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Akcesoria dachowe

Na etapie wykonywania dachu większość inwestorów koncentruje się na wyborze pokrycia dachowego. To ono decyduje o szczelności, trwałości i wyglądzie zwieńczenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że aby dach był kompletny, musi być wyposażony w akcesoria dachowe, takie jak dachówki specjalne, elementy wentylacyjne i odpowietrzające, ławy i stopnie kominiarskie, ewentualnie także śniegołapy i płotki przeciwśnieżne.

Akcesoria dachowe

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także istotną funkcję architektoniczną. To także jedna z kluczowych pozycji w budżecie budowy. Na nic jednak zda się zakup nawet najlepszego pokrycia, jeżeli nie zostanie ono w prawidłowy sposób wykończone. A temu służą akcesoria dachowe.

DACHÓWKI SPECJALNE

Jednym z najchętniej wybieranych pokryć dachowych są dachówki. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata – modele ceramiczne i betonowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, powinniśmy sprawdzić, czy w ramach tego wzoru i koloru dostępne są dachówki specjalne. Nie powinno być problemu z doborem gąsiorów służących do wykończenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci. Podobnie z dachówkami szczytowymi, które mocuje się na krawędzi dachu i przy ścianach szczytowych. Trudniejsze może być natomiast dobranie dachówek antenowych. Umożliwiają one szczelne wyprowadzenie na zewnątrz przewodów, kabli i masztu antenowego.

 

Nie wszyscy producenci oferują też przezroczyste dachówki świetlikowe, których zadaniem jest doświetlanie strychów. Niełatwo jest też kupić pasujące do pokrycia dachówki solarne, umożliwiające przeprowadzenie przewodów do kolektorów słonecznych. Na dachu montuje się również specjalne kominki odpowietrzające, dzięki którym wyrównuje się ciśnienie w instalacji kanalizacyjnej oraz usuwane są gazy kanałowe.

 

Dostępność tych elementów to jedna z barier, drugą jest wysoka cena. Częstą praktyką jest więc wykańczanie dachu obróbkami blacharskimi. Trzeba jednak pamiętać, że blacha nie najlepiej wygląda na dachu krytym eleganckimi dachówkami. Ponadto jest od nich mniej trwała, a dodatkowo wykonanie takich obróbek zajmuje sporo czasu.

Norbert Skupiński
fot. Creaton Polska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".