Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła

Pompa ciepła pobiera ciepło ze źródła o niskiej temperaturze, np. z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Wykorzystuje je aby ogrzać dom, wodę użytkową w zasobniku, ewentualnie również w basenie. W upały może natomiast chłodzić pomieszczenia. Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy, mają u siebie tego rodzaju wielofunkcyjne urządzenie i podzielili się z nami doświadczeniami z jego montażu i eksploatacji.

Pompy ciepła

Instalacja grzewcza z pompą ciepła, zaprojektowana poprawnie, staje się z jednej strony wyrazem dbałości właścicieli o domowe finanse, a z drugiej – o naturalne środowisko. Wykorzystuje bowiem darmową energię z natury, oferując użytkownikom bardzo tanie ogrzanie budynku oraz wody użytkowej.

TANIO GRZEJE I CHŁODZI

Zużycie prądu przez pompę ciepła jest względnie nieduże. Dlaczego? Ponieważ służy on nie do wytworzenia ciepła, lecz jedynie do jego czerpania (pompowania) z tzw. źródła dolnego (czyli z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej) do tzw. źródła górnego (instalacja grzewcza w budynku w postaci ogrzewania podłogowego, grzejników). Roczne koszty ogrzewania domu o pow. 200 m2 i przygotowywania dla niego c.w.u. średnio wynoszą 1000 zł, podczas gdy przy użyciu gazu byłoby to ok. 3000 zł. Pożądane jest dwutaryfowe rozliczanie zużycia energii elektrycznej (głównie w przypadku urządzeń typu grunt-woda i woda-woda), bo wtedy opłaty będą najniższe. Nie można też zapominać, że choć założenie pompy kosztuje, to działki bez dostępu do sieci gazowej mają niższą cenę. Oprócz podstawowej funkcji grzewczej, pompa ciepła może chłodzić budynek, a robi to znacznie taniej, niż tradycyjna instalacja klimatyzacyjna.

Urządzenie nie produkuje spalin i jego działanie bazuje na wybranym odnawialnym źródle ciepła, dlatego określa się je mianem proekologicznego. Obecnie dodatkową zachętą do zastosowania tej technologii jest jej coraz przystępniejsza cena.

Lilianna Jampolska
fot. Stiebel Eltron

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".