Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór działki

Budowa domu to przygoda i wyzwanie. Rozpoczynający ją inwestorzy muszą przygotować się na wydatki, nerwy, konieczność zainwestowania swojego czasu, często zakasania rękawów i wzięcia się do roboty. Im lepiej się do niej przyszykują, im precyzyjniej określą swoje potrzeby i możliwości, tym bardziej będą zadowoleni z efektu, czyli wymarzonego domu.

Wybór działki

Droga do własnego domu zaczyna się na długo przed pojawieniem się na działce koparki, czy wbiciem symbolicznej pierwszej łopaty. Za jej początek możemy uznać moment, w którym po raz pierwszy biliście się z myślami: budować dom czy kupić większe mieszkanie? Jeśli już wiecie, że chcecie się budować (bo będzie więcej miejsca, dzieciaki będą bawić się w ogródku, bo całe życie o tym marzyliście), czeka Was podjęcie kilku kluczowych decyzji.

Po pierwsze, niezbędna jest działka, należy zatem wybrać, gdzie Wasz dom ma stanąć, i rozpocząć poszukiwania. Po drugie, trzeba opisać dom Waszych marzeń. Jak ma być duży (ile potrzeba pokoi, łazienek, jakiej wielkości ma być garaż itd.), parterowy czy piętrowy, ewentualnie w jakiej technologii będzie wzniesiony i jak ma wyglądać. Dom buduje się na lata, warto więc wziąć pod uwagę, jak z czasem zmienią się potrzeby rodziny.

Po ustaleniu, czego chcemy, dobrze jest skonfrontować pragnienia z możliwościami i sprawdzić, czy stać nas na sfinansowanie nowej siedziby. Jeśli tak, to świetnie. Jeżeli nie – poszukajmy oszczędności: może zamiast trzech wystarczą dwie łazienki, może metraż budynku mógłby być mniejszy, może wreszcie da się znaleźć tańszą działkę? Dokładne określenie własnych potrzeb i możliwości oszczędzi stresów w trakcie budowy i zabezpieczy przed ryzykiem jej nieukończenia bądź prowadzenia przez dziesięciolecia.

NA POCZĄTEK DZIAŁKA!

Właśnie tak: zaczynamy od działki. Nie od wyboru projektu domu! Bo to do konkretnej parceli dopasowuje się budynek, który spełni oczekiwania inwestora i wymogi określone w planie miejscowym lub warunkach zabudowy, a nie odwrotnie.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".