Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór działki

Budowa domu to przygoda i wyzwanie. Rozpoczynający ją inwestorzy muszą przygotować się na wydatki, nerwy, konieczność zainwestowania swojego czasu, często zakasania rękawów i wzięcia się do roboty. Im lepiej się do niej przyszykują, im precyzyjniej określą swoje potrzeby i możliwości, tym bardziej będą zadowoleni z efektu, czyli wymarzonego domu.

Wybór działki

Droga do własnego domu zaczyna się na długo przed pojawieniem się na działce koparki, czy wbiciem symbolicznej pierwszej łopaty. Za jej początek możemy uznać moment, w którym po raz pierwszy biliście się z myślami: budować dom czy kupić większe mieszkanie? Jeśli już wiecie, że chcecie się budować (bo będzie więcej miejsca, dzieciaki będą bawić się w ogródku, bo całe życie o tym marzyliście), czeka Was podjęcie kilku kluczowych decyzji.

Po pierwsze, niezbędna jest działka, należy zatem wybrać, gdzie Wasz dom ma stanąć, i rozpocząć poszukiwania. Po drugie, trzeba opisać dom Waszych marzeń. Jak ma być duży (ile potrzeba pokoi, łazienek, jakiej wielkości ma być garaż itd.), parterowy czy piętrowy, ewentualnie w jakiej technologii będzie wzniesiony i jak ma wyglądać. Dom buduje się na lata, warto więc wziąć pod uwagę, jak z czasem zmienią się potrzeby rodziny.

Po ustaleniu, czego chcemy, dobrze jest skonfrontować pragnienia z możliwościami i sprawdzić, czy stać nas na sfinansowanie nowej siedziby. Jeśli tak, to świetnie. Jeżeli nie – poszukajmy oszczędności: może zamiast trzech wystarczą dwie łazienki, może metraż budynku mógłby być mniejszy, może wreszcie da się znaleźć tańszą działkę? Dokładne określenie własnych potrzeb i możliwości oszczędzi stresów w trakcie budowy i zabezpieczy przed ryzykiem jej nieukończenia bądź prowadzenia przez dziesięciolecia.

NA POCZĄTEK DZIAŁKA!

Właśnie tak: zaczynamy od działki. Nie od wyboru projektu domu! Bo to do konkretnej parceli dopasowuje się budynek, który spełni oczekiwania inwestora i wymogi określone w planie miejscowym lub warunkach zabudowy, a nie odwrotnie.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".