Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wykańczanie

To na tym etapie marzenia nabierają ostatecznych kształtów. W domu pojawiają się drewniane i ceramiczne posadzki, ściany zyskują kolory, w łazience błyszczą płytki i nowa armatura. Niestety, teraz najłatwiej „popłynąć” finansowo. Rozrzut cen materiałów wykończeniowych jest ogromny i potrzeba żelaznej dyscypliny, żeby nie skończyć z prześliczną kuchnią, ale bez wykończonej łazienki, albo na odwrót.

Wykańczanie

Znaczna część inwestorów (a już na pewno pań inwestorek) najbardziej ekscytuje się właśnie tym etapem prac. Bo to teraz wybieramy kafelki, deski podłogowe, tapety, meble do kuchni, lampy, karnisze itp. Sami lub – coraz powszechniej – z pomocą architektów wnętrz. Ci zaaranżują przestrzeń, pomogą w doborze materiałów wykończeniowych, lecz przede wszystkim rozplanują ergonomiczną łazienkę czy kuchnię. Policzą sobie za to od kilkudziesięciu do 200 zł/m2 powierzchni domu.

Przed przystąpieniem do wykańczania trzeba jednak wykonać kilka mniej przyjemnych robót, które planuje się po rozprowadzeniu instalacji. Czyli położyć tynki, wylać wylewki pod posadzki, ewentualnie postawić ścianki działowe. To w większości prace mokre, po ich zakończeniu w domach z użytkowym poddaszem – zwykle wełną mineralną – ociepla się poddasze. Fachowcy od ocieplenia zabudują też skosy płytami gipsowo-kartonowymi, przygotują podwieszane sufity, wybudują lekkie ścianki działowe. Roboty z płytami g-k prowadzi się po wysuszeniu tynków i wylewek. Mniej więcej w tym samym czasie w domu mogą pojawić się glazurnicy, układający okładziny z ceramiki w łazienkach, kuchni, korytarzach, pomieszczeniach gospodarczych, często także w salonie. Po upewnieniu się, że wylewka całkowicie wyschła, do pracy przystępują parkieciarze, potem inni specjaliści od drewna – wytwórcy schodów, mebli pod zabudowę.

Ściany maluje się pierwszy raz po wyschnięciu tynków, a przed zrobieniem posadzek, na gotowo – po ułożeniu parkietu, płytek i wstawieniu drzwi wewnętrznych. Na koniec zostaje biały montaż, czyli założenie umywalek, sedesów, kranów itd., oraz montaż osprzętu elektrycznego (gniazda, łączniki, punkty oświetleniowe). Jeśli nie mamy wiedzy i umiejętności, które pozwoliłyby na wykonanie tych prac samodzielnie, kolejny raz sprowadzamy hydraulika i elektryka.

Janusz Werner
fot. Śnieżka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".