Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Mostki termiczne

Ciepło szuka słabych miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych), aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku. Przez pręt stalowy o powierzchni przekroju 1 cm2 ucieka w ciągu godziny kilkadziesiąt razy więcej ciepła, niż przez taką samą powierzchnię ściany z cegły, nie mówiąc już o ścianie ocieplonej dobrym materiałem izolacyjnym. Mostki cieplne potrafią zepsuć efekty ocieplenia przegród. Przyjrzyjmy się więc, czym są i skąd się biorą.

Mostki termiczne

Czym są mostki cieplne i skąd się biorą

Mostki cieplne, zwane też termicznymi, to takie miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka dużo więcej ciepła, niż przez pozostałą powierzchnię danej przegrody. W związku z tym następuje jej punktowe lub liniowe wychładzanie. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej może dojść do zawilgocenia przegrody (w przypadku przekroczenia tak zwanego punktu rosy), a czasami także do uszkodzeń mechanicznych.

Mostki cieplne można podzielić na:

 • liniowe – w razie pojawienia się nieciągłości albo zmiany grubości warstwy izolacji cieplnej na pewnym odcinku, np. w poziomie wieńców ścian zewnętrznych, ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, nadprożach, słupach żelbetowych itp.;

   

 • punktowe – w przypadku przebicia warstwy termoizolacyjnej przegrody zewnętrznej przez łącznik (najczęściej stalowy pręt), charakteryzujący się dużym współczynnikiem przewodzenia ciepła, np. będą to kotwy w murach trójwarstwowych, kołki stalowe w ociepleniu ścian metodą bezspoinową bądź łączniki rusztu stalowego w ociepleniach dachu nad użytkowym poddaszem. Ponadto ze względu na sposób ich powstawania można wyróżnić takie rodzaje mostków cieplnych:

   

 • mostki materiałowe – powstają wszędzie tam, gdzie doszło do całkowitego lub częściowego przebicia izolacji cieplnej budynku przez materiały o innym współczynniku przewodzenia ciepła lub w miejscu, gdzie nastąpiła zmiana grubości warstw izolacji. Ten rodzaj mostków cieplnych występuje prawie na wszystkich połączeniach elementów konstrukcyjnych, ponieważ łączone elementy zazwyczaj są z różnych materiałów;

   

 • mostki geometryczne – powstają w elementach konstrukcyjnych na skutek zmiany ich geometrii (kształtu), zwłaszcza w jednomateriałowych narożach i gzymsach. Niekiedy występują one razem z materiałowymi mostkami termicznymi;

   

 • mostki konwekcyjne – pojawiają się w miejscach, gdzie nieszczelności powodują obniżenie temperatury elementu konstrukcyjnego przez ruch powietrza.

Przyczyn powstawania mostków cieplnych należy szukać zarówno na etapie projektowania budynku, jak i w fazie realizacji. Projekty architektoniczno-budowlane, szczególnie domów jednorodzinnych, wykonywane są na dużym, ale dopuszczalnym prawnie poziomie ogólności. Rzadko zawierają rysunki detali, które pokazują poprawne przygotowanie ocieplenia w miejscach narażonych na powstanie mostków cieplnych. Czasami, niestety, detale są źle zaprojektowane lub są pozbawione dokładnych informacji dotyczących rodzaju i typu materiału izolacyjnego. Najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, np. dachu i ścian zewnętrznych, bądź miejsca obsadzenia okien. Błędy w projektowaniu mające wpływ na powstawanie mostków termicznych dotyczą również kształtowania jego bryły (zbyt rozczłonkowana powierzchnia przegród zewnętrznych o licznych załamaniach), czy rozmieszczenia i wielkości okien.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. Austrotherm

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".