Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Fundament to elementem budynku, który przejmuje wszystkie obciążenia działające na część naziemną domu – wiatr, śnieg, obciążenia użytkowe, masę własną konstrukcji i elementów budynku i przekazuje na jego podłoże. Z kolei fundamenty przenoszą oddziaływania gruntu – osiadanie lub ruch na terenach eksploatacji górniczych lub terenach sejsmicznych – na konstrukcję domu. Poza tym fundamenty narażone są na wiele niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć z przesączających się przez grunt wód opadowych oraz z występujących wysoko wód gruntowych.

Fundamenty w budynkach jednorodzinnych

Posadowienie budynków jednorodzinnych zazwyczaj realizuje się na fundamentach bezpośrednich, które przekazują siły z konstrukcji na podłoże gruntowe. Należą do nich:

  • ławy fundamentowe;
  • płyty fundamentowe;
  • ruszt fundamentowy (rzadko stosowany).

Posadowienie na fundamentach bardziej skomplikowanych, czyli fundamentach pośrednich np. w postaci pali fundamentowych, w budownictwie jednorodzinnym wykonuje się bardzo rzadko, ze względu na bardzo wysokie koszty.

Obecnie fundamenty wykonuje się wyłącznie jako żelbetowe. Dawniej robiło się je również jako kamienne lub murowane z cegły.

DOPASOWANIE DO WARUNKÓW I OBCIĄŻEŃ

Posadowienie domu powinno być dostosowane do warunków gruntowych i wodnych terenu, na którym będzie stawiany. Projektant planuje odpowiedni rodzaj posadowienia na podstawie opinii geotechnicznej oraz obciążeń działających na budynek. Oprócz aspektów czysto technicznych, powinien on kierować się też racjonalnością zaproponowanego rozwiązania, tak by wybrana opcja była optymalna pod względem ekonomicznym. Jeżeli budynek jest rozłożysty i parterowy, a warunki gruntowe nie są skomplikowane, to nie ma sensu projektować droższej płyty – wystarczą ławy fundamentowe. Z kolei jeśli budynek jest podpiwniczony, to lepsze będzie posadowienie na płycie.

tekst: Tomasz Rybarczyk
fot. Griltex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".