Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany dwuwarstwowe i stropy

Z czego budować dom? To jedno z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań. Dylematy związane są nie tylko z wyborem materiałów, ale także możliwych do zastosowania technologii. Sprawy nie ułatwia fakt, że obecnie rozwiązań jest bardzo wiele i wszystkie mają swoich zwolenników i przeciwników. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najpopularniejsze materiały i technologie, wykorzystywane do wznoszenia ścian i stropów.

Ściany dwuwarstwowe i stropy

ŚCIANY

Domy jednorodzinne w Polsce buduje się przede wszystkim w technologii tradycyjnej. Polega ona na zastosowaniu drobnowymiarowych elementów murowych, które można – przy użyciu siły rąk – wymurować, czyli zespolić za pomocą zaprawy murarskiej. W ten sposób powstaje budynek, którego ściany są kompozytem wykonanym z elementów murowych i zaprawy.

Pomimo tego, że ściany jednowarstwowe spełniają wymagania przepisów, to w naszym kraju wykonuje się najczęściej przegrody z ociepleniem. Przy odpowiedniej grubości izolacji termicznej, spełniają one wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. 2015 poz. 1422). Ze względu na koszty, najczęściej wykonuje się ściany z ociepleniem ze styropianu, rzadziej natomiast stosuje się wełnę mineralną.

Tego typu przegrody składają się z dwóch warstw – konstrukcyjnej oraz izolacji termicznej. Zazwyczaj jest to kompletny system ocieplenia, składający się z kleju do styropianu, styropianu, łączników mechanicznych do mocowania styropianu, kleju do wykonania warstwy zbrojącej, siatki tynkarskiej, środka gruntującego oraz tynku cienkowarstwowego. Dodatkowym elementem jest wyprawa wewnętrzna, najczęściej w postaci tynku cementowo-wapiennego lub tynku gipsowego. Ściany z ociepleniem można wykańczać od zewnątrz i wewnątrz również w inny sposób, jednak tynki cieszą się zdecydowanie największą popularnością.

Wśród materiałów ściennych dominuje beton komórkowy, ceramika i wyroby wapienno-piaskowe – to nimi będziemy się zajmować w niniejszym opracowaniu. Rzadziej stosowane są produkty z keramzytobetonu, bloczki i pustaki betonowe oraz kształtki styropianowe.

Tomasz Rybarczyk
fot. T. Rybarczyk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".