Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018

Ściany dwuwarstwowe i stropy

Z czego budować dom? To jedno z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań. Dylematy związane są nie tylko z wyborem materiałów, ale także możliwych do zastosowania technologii. Sprawy nie ułatwia fakt, że obecnie rozwiązań jest bardzo wiele i wszystkie mają swoich zwolenników i przeciwników. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najpopularniejsze materiały i technologie, wykorzystywane do wznoszenia ścian i stropów.

ŚCIANY

Domy jednorodzinne w Polsce buduje się przede wszystkim w technologii tradycyjnej. Polega ona na zastosowaniu drobnowymiarowych elementów murowych, które można – przy użyciu siły rąk – wymurować, czyli zespolić za pomocą zaprawy murarskiej. W ten sposób powstaje budynek, którego ściany są kompozytem wykonanym z elementów murowych i zaprawy.

Pomimo tego, że ściany jednowarstwowe spełniają wymagania przepisów, to w naszym kraju wykonuje się najczęściej przegrody z ociepleniem. Przy odpowiedniej grubości izolacji termicznej, spełniają one wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. 2015 poz. 1422). Ze względu na koszty, najczęściej wykonuje się ściany z ociepleniem ze styropianu, rzadziej natomiast stosuje się wełnę mineralną.

Tego typu przegrody składają się z dwóch warstw – konstrukcyjnej oraz izolacji termicznej. Zazwyczaj jest to kompletny system ocieplenia, składający się z kleju do styropianu, styropianu, łączników mechanicznych do mocowania styropianu, kleju do wykonania warstwy zbrojącej, siatki tynkarskiej, środka gruntującego oraz tynku cienkowarstwowego. Dodatkowym elementem jest wyprawa wewnętrzna, najczęściej w postaci tynku cementowo-wapiennego lub tynku gipsowego. Ściany z ociepleniem można wykańczać od zewnątrz i wewnątrz również w inny sposób, jednak tynki cieszą się zdecydowanie największą popularnością.

Wśród materiałów ściennych dominuje beton komórkowy, ceramika i wyroby wapienno-piaskowe – to nimi będziemy się zajmować w niniejszym opracowaniu. Rzadziej stosowane są produkty z keramzytobetonu, bloczki i pustaki betonowe oraz kształtki styropianowe.

Tomasz Rybarczyk
fot. T. Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!