Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zabezpieczenie domu i posesji

Żadne zabezpieczenia nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa. Lecz dobrze dobrane mogą w ogóle zniechęcić złodzieja do włamania. Jeżeli jednak spróbuje, spłoszą go i uniemożliwią dostanie się do domu.

Zabezpieczenie domu i posesji

Z punktu widzenia przestępcy włamanie jest sposobem na szybkie i łatwe wzbogacenie się. Dlatego, mniej czy bardziej świadomie kalkuluje ryzyko z nim związane. Często zniechęca go samo stwierdzenie, że w domu jest alarm albo np. rolety zewnętrzne. Wszystko co utrudnia mu wejście, spowalnia go, wymaga użycia narzędzi i powoduje hałas zwiększa automatycznie ryzyko wykrycia go i skutecznej interwencji sąsiadów, agencji ochrony, policji. Dlatego właśnie większość z nich ucieka zaraz po uruchomieniu alarmu. Oczywiście, zdarzają się prawdziwi zawodowcy, którzy potrafią obejść wiele zabezpieczeń, starannie planują swoje poczynania, najpierw obserwują dom itd. Znaczy to jednak tylko tyle, że aby ich powstrzymać lub zniechęcić potrzebne są rozwiązania bardziej finezyjne od standardowych.

POZIOM ZAGROŻENIA, POZIOM OCHRONY

Ocena poziomu zagrożenia powinna być zawsze pierwszym krokiem przy planowaniu systemu alarmowego. Od tego zależy sama koncepcja sposobu ochrony. Czego innego wymaga skromny segment w szeregowcu na ogrodzonym osiedlu niż okazała rezydencja na uboczu, z dala od innej zabudowy i uczęszczanych dróg. W pierwszym przypadku już szansa na to, że ktoś zauważy intruza wchodzącego na działkę jest bardzo duża. W drugim zaś nawet uruchomienie syreny może jeszcze nikogo nie zaalarmować. Różnica tkwi też w tym jak przestępca będzie postrzegał te dwie posesje, jak oceni poziom zamożności ich właścicieli, a więc i wielkość potencjalnego łupu.

Wyznaczenie poziomu zagrożenia i adekwatnych do niego środków ochrony to swoista gra prowadzona z potencjalnym włamywaczem. Staramy się odgadnąć zachowanie przestępcy, próbujemy przewidzieć najbardziej prawdopodobne sposoby włamania, wyszukujemy słabe punkty domu. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że każdy system alarmowy da się jeszcze ulepszyć i rozbudować. Jednak budżet na ten cel jest często bardzo ograniczony. Dlatego dobrze jeżeli planując alarm od razu myślimy o jego ewentualnej rozbudowie w przyszłości, choćby dodaniu zabezpieczeń zewnętrznych (terenu działki).

Jarosław Antkiewicz
fot. Optex Security

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".