Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018

Okna fasadowe, dachowe i osłony przeciwsłoneczne

Okna, które możemy dziś kupić, znacznie odbiegają od tych sprzed 15–20 lat. Mają nowocześniejsze wzornictwo i lepsze parametry, dzięki czemu dobrze chronią przed ucieczką ciepła z domu. Uzupełnieniem okien – zarówno fasadowych (pionowych), jak i dachowych – są osłony przeciwsłoneczne, które zapobiegają z kolei przegrzewaniu się wnętrz latem (jak również spełniają wiele innych funkcji).

Producenci okien ciągle poszerzają swój asortyment, wprowadzają nowe rozwiązania, kształty ram, sposoby wykończenia. Oprócz standardowych wyrobów oferują duże okna panoramiczne oraz dachowe. W sprzedaży są również dopasowane do nich akcesoria, dające ochronę przed słońcem czy zimnem. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnych produktów, sprawdźmy, co dokładnie znajdziemy na rynku i czym kierować się przy wyborze.

NAJLEPSZY MATERIAŁ

Ramy okienne, czyli profile, wykonywane są z PVC, drewna lub aluminium. Najwięcej zwolenników ma tworzywo wykończone folią ozdobną imitującą drewno, które kosztuje najmniej – produkty o tym samym standardzie co drewniane są co najmniej 15–20% tańsze (różnica ta może sięgać kilkudziesięciu procent). Indywidualni inwestorzy sporadycznie decydują się na dość kosztowne aluminium. Od dawna toczy się dyskusja, czy lepsze jest PVC czy drewno, jednak ramy wykonane z tych materiałów mogą mieć bardzo podobne parametry techniczne (np. termoizolacyjność, na którą zwraca się ostatnio ogromną uwagę). Inne są natomiast ich właściwości użytkowe.

Podstawową zaletą ram z tworzywa sztucznego jest to, że nie trzeba ich co kilka lat odnawiać, malować. Wykończone specjalną folią, mogą przypominać aluminium lub drewno. Klasyczne białe profile kosztują najmniej. Na zamówienie wykonywane są okna dwukolorowe – np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione czy z okleiną. Ułatwia to dopasowanie ich do wystroju pomieszczeń i elewacji budynku. Nie zapominajmy jednak, że PVC narażone na intensywne działanie promieni słonecznych może się odkształcać (szczególnie, gdy okna są niefachowo zamontowane), a nawet zmieniać barwę.

Małgorzata Kolmus
fot. Adams

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!