Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie sztuczne zastępuje nam w domu to naturalne. Ma duży wpływ na nasze samopoczucie – szczególnie w długie zimowe wieczory. Zastosowanie odpowiedniego osprzętu umożliwia zaś płynną regulację natężenia światła (a więc budowanie nastroju), tworzenie scen świetlnych i realizację wielu innych zadań.

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Nowoczesne wnętrze to zarówno odpowiednia aranżacja, jak i funkcjonalne rozwiązania. Współczesne oświetlenie oraz osprzęt elektroinstalacyjny, spełniający rozmaite zadania, odgrywają w nim bardzo ważną rolę. Łączniki do niedawna były wykorzystywane tylko do włączania/ wyłączania światła. Obecnie przy użyciu wielozadaniowych przycisków, czy nawet ekranów dotykowych, steruje się różnymi instalacjami. Lampy można też włączać pilotem bądź poprzez zastosowanie czujników ruchu. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku wiele – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.

W DOBRYM STYLU

Producenci oświetlenia i osprzętu przywiązują również coraz większą wagę do estetyki wyrobów – tak, by zadowalały i zwolenników surowego minimalizmu, i tradycjonalistów. Minęły już czasy, kiedy oświetlenie pełniło jedynie funkcję użytkową. Obecnie jest ważnym elementem aranżacji wnętrz. Oprawy przybierają dizajnerskie formy bądź montowane są w niewidocznych miejscach – tak by na pierwszy plan wysuwało się emitowane przez nie światło (o wybranej barwie i natężeniu). Lampy często wykonywane są ze stali nierdzewnej i aluminium, ostatnio także z betonu. Modne są np. metalowe klosze, przypominające te z zakładów przemysłowych. Industrialny charakter mają też lampy z szarego, porowatego betonu. Przytulności nadają pomieszczeniom oprawy z materiałów naturalnych, np. drewna, czy też wyplatane z trawy bądź wikliny.

Osprzęt elektroinstalacyjny także ma zróżnicowane wzornictwo – te niewielkie urządzenia występują zarówno w stylu retro, jak i hi-tech. Choć standardowo gniazda i łączniki (a dokładnie ich panele zewnętrzne – ramki, maskownice) produkowane są z odpornego na zarysowania, antystatycznego tworzywa sztucznego, w sprzedaży znajdziemy też ekskluzywne wyroby z kamienia, drewna, stali szlachetnej, aluminium, niklu, porcelany, szkła hartowanego, skóry czy tkaniny. Ich wykończenie może być różne – matowe, błyszczące, z fakturą, w wielu odcieniach. Zanim wybierzemy konkretną serię stylistyczną, upewnijmy się, czy obejmuje ona wszystkie potrzebne nam urządzenia – np. ściemniacze czy gniazda do instalacji teletechnicznych.

Małgorzata Kolmus
fot. Spotline

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".