Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia i bramy wjazdowe

Ogrodzenia nie tylko dzielą – zapewniają też poczucie prywatności, stanowią estetyczny element małej architektury. Dawniej wzdłuż linii płotów kwitło życie małych społeczności (na wsiach jeszcze dziś można zobaczyć przy niej ławki). Choć Polacy mają potrzebę wytyczania granic, nie warto otaczać się wysokimi murami. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów przęseł, bloczków – każdy może dobrać coś dla siebie.

Ogrodzenia i bramy wjazdowe

Charakter ogrodzenia należy zgrać z klimatem regionu i okolicy. Powinien też pasować do stylu budynku i ogrodowych budowli. Szeroka oferta producentów nie ułatwia nam wyboru, ale pamiętajmy, że zawsze bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż płotu w stonowanej kolorystyce i niezbyt ozdobnej formie. Wielu inwestorów decyduje się na ażurowe przęsła wsparte na murowanym lub prefabrykowanym cokole oraz na bramę przesuwną samonośną. Zima to bardzo dobry czas na przemyślenie tych kwestii i wybór optymalnych rozwiązań.

METAL

Ogrodzenia metalowe to przede wszystkim stalowe przęsła z kształtowników, prętów albo rur. Mogą mieć nowoczesny charakter, bądź tradycyjny – niczym kute w zakładach kowalstwa artystycznego. To też jedna z opcji – niektórzy zamawiają wyroby kute ręcznie ze stali, choć takie kosztują bardzo dużo. Często są bogato zdobione i wykonywane według indywidualnego projektu. Mniej zapłacimy za ich tańsze odpowiedniki w postaci żeliwnych odlewów.

W sprzedaży znajdziemy również panele z siatki, czyli z cienkich drutów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo. Mogą być płaskie albo z wyprofilowanymi prętami. Aby ogrodzenie tego typu lepiej izolowało, pomiędzy pionowymi drutami przeplata się specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".