Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Do niedawna większość kominów powstawała w tradycyjny sposób, jako murowane z cegły. Obecnie coraz więcej inwestorów wybiera kominy systemowe – ze stali lub ceramiki, składane na budowie z przygotowanych fabrycznie elementów. Jakie są zalety obu rozwiązań?

Kominy

Komin pełni w domu niezwykle istotną rolę. Umożliwia odprowadzenie na zewnątrz zużytego powietrza oraz dymu i spalin, powstających w różnych urządzeniach grzewczych. Ponieważ jest stawiany raz na wiele lat, warto zadbać, by został odpowiednio zaprojektowany, wykonany i eksploatowany. Od tego zależy zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

RODZAJE KANAŁÓW

W kominie mieszczą się różne rodzaje kanałów. Wentylacyjne przeznaczone są do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Kanały dymowe służą do podłączenia kotłów węglowych, kominków, a także pieców wolnostojących (tzw. kozy). Z kolei kanały spalinowe przeznaczone są do podłączenia kotłów gazowych i olejowych oraz gazowych ogrzewaczy wody.

Niezależnie od przeznaczenia, kanały powinny być drożne i szczelne. Ich wymiary muszą być dostosowane do wymagań przyłączonego urządzenia grzewczego. W przypadku kanałów wentylacyjnych jest to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm). Kanały dymowe mają zazwyczaj średnicę 15, 18 lub 20 cm, natomiast kanały spalinowe – do 12 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła.

Aby ułatwić aranżację pomieszczeń, warto zgrupować w jednym kominie kilka kanałów o różnym przeznaczeniu. Takie rozwiązanie ma też inne zalety. Wykonanie komina wiąże się z koniecznością zrobienia otworów w stropie i dachu, co podnosi koszty inwestycyjne. A więc im mniej tych elementów, tym taniej. Mniejsze jest też ryzyko powstawania przecieków na dachu – na styku komina i materiału pokryciowego. Wreszcie względy estetyczne – najlepiej prezentuje się dach, z którego wystaje jak najmniej elementów odprowadzających zużyte powietrze i spaliny.

Norbert Skupiński
fot. Schiedel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze