Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Do niedawna większość kominów powstawała w tradycyjny sposób, jako murowane z cegły. Obecnie coraz więcej inwestorów wybiera kominy systemowe – ze stali lub ceramiki, składane na budowie z przygotowanych fabrycznie elementów. Jakie są zalety obu rozwiązań?

Kominy

Komin pełni w domu niezwykle istotną rolę. Umożliwia odprowadzenie na zewnątrz zużytego powietrza oraz dymu i spalin, powstających w różnych urządzeniach grzewczych. Ponieważ jest stawiany raz na wiele lat, warto zadbać, by został odpowiednio zaprojektowany, wykonany i eksploatowany. Od tego zależy zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

RODZAJE KANAŁÓW

W kominie mieszczą się różne rodzaje kanałów. Wentylacyjne przeznaczone są do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Kanały dymowe służą do podłączenia kotłów węglowych, kominków, a także pieców wolnostojących (tzw. kozy). Z kolei kanały spalinowe przeznaczone są do podłączenia kotłów gazowych i olejowych oraz gazowych ogrzewaczy wody.

Niezależnie od przeznaczenia, kanały powinny być drożne i szczelne. Ich wymiary muszą być dostosowane do wymagań przyłączonego urządzenia grzewczego. W przypadku kanałów wentylacyjnych jest to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm). Kanały dymowe mają zazwyczaj średnicę 15, 18 lub 20 cm, natomiast kanały spalinowe – do 12 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła.

Aby ułatwić aranżację pomieszczeń, warto zgrupować w jednym kominie kilka kanałów o różnym przeznaczeniu. Takie rozwiązanie ma też inne zalety. Wykonanie komina wiąże się z koniecznością zrobienia otworów w stropie i dachu, co podnosi koszty inwestycyjne. A więc im mniej tych elementów, tym taniej. Mniejsze jest też ryzyko powstawania przecieków na dachu – na styku komina i materiału pokryciowego. Wreszcie względy estetyczne – najlepiej prezentuje się dach, z którego wystaje jak najmniej elementów odprowadzających zużyte powietrze i spaliny.

Norbert Skupiński
fot. Schiedel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".