Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Porównanie 49 jednostek centralnego odkurzania

Wybierając odkurzacz centralny, najwięcej uwagi należy poświęcić parametrom jednostki centralnej – urządzenia, które jest sercem całej instalacji. Jednak komfort sprzątania w dużej mierze zależy też od innych elementów – prawidłowego rozmieszczenia gniazd ssących i doboru odpowiednich akcesoriów. Do właściwego działania instalacji niezbędny jest również jej fachowy montaż.

Porównanie 49 jednostek centralnego odkurzania

Do niedawna spotykany głównie w hotelach, biurach i rezydencjach, obecnie odkurzacz centralny staje się standardowym elementem wyposażenia w nowo budowanych domach. Wynika to z coraz przystępniejszych cen, a także rosnącej świadomości inwestorów na temat korzyści, jakie niesie za sobą zainstalowanie takiego urządzenia. Jakie są zalety odkurzacza centralnego i jak zaplanować jego zakup? Tej tematyce poświęcony jest niniejszy artykuł.

WYGODNY, CICHY, WYDAJNY

Odkurzacz centralny tylko w niewielkim stopniu przypomina swój tradycyjny odpowiednik. Co oczywiste – też służy do sprzątania i jest wyposażony w silnik. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Odkurzacz centralny to nie jedno urządzenie, ale cała instalacja – jednostka centralna, podłączony do niej rurociąg rozprowadzony po domu, oraz zamontowane na jego końcu gniazda ssące, do których wtyka się wąż z rurą teleskopową i odpowiednią końcówką do sprzątania. Jednostka zamontowana jest na stałe z dala od pomieszczeń mieszkalnych (np. w piwnicy), dlatego odgłosy wydawane podczas pracy nie są uciążliwe dla domowników. Ponadto urządzenia nie trzeba dźwigać, co z pewnością docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych. Odpada też problem z plątaniną kabli, ponieważ przewody elektryczne ukryte są w ścianach. Wspomniany silnik ma zaś dużo większą moc niż urządzenie tradycyjne, dlatego odkurzanie centralne jest dużo bardziej wydajne.

Wreszcie kwestia zdrowia. W typowych odkurzaczach domowych, zassane powietrze – wraz z alergenami – wraca do pomieszczenia. W przypadku urządzenia centralnego kurz jest natomiast wydmuchiwany poza budynek. To ogromna zaleta dla alergików.

Odkurzacz centralny ma jeszcze jeden atut. Jest wyposażony w długi wąż, dzięki któremu łatwo dostać się do wysoko zamocowanych mebli i rzadziej używanych zakamarków. Tego typu urządzenia mogą być też wyposażone w całą gamę końcówek sprzątających, umożliwiających utrzymanie w czystości bardzo różnych nawierzchni.

Norbert Skupiński
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".