Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2018

Elewacja z płytek włókno-cementowych

Czy pokrycie dachowe można ułożyć na elewacji? Tak – w projektach domów nowoczesnych to zabieg stosowany coraz częściej. Oczywiście, nie wszystkie materiały pokryciowe sprawdzą się na pionowych ścianach, ale płytki z włókno-cementu i płaska blacha łączona na rąbek – jak najbardziej. Ciekawy efekt murowany! W tym artykule wyjaśnimy, jak i dlaczego układa się na elewacji płytki z włókno-cementu.

W polskim krajobrazie pokrycie dachowe na elewacji to rzecz dość nowa. Takie rozwiązanie spotyka się prawie wyłącznie w projektach indywidualnych, przygotowywanych na zamówienie odważniejszych inwestorów z grubszym portfelem. Jednakowy materiał na dachu i ścianach ma wyróżniać budynek, może też sprawić, że jego bryła wyda się monolitem.

Przypominająca naturalny łupek okładzina z włókno-cementu nada się do tego celu znakomicie. W Polsce nie jest jednak szczególnie popularna. Po pierwsze, to materiał drogi – kosztuje tyle, co bardzo u nas ceniona dachówka ceramiczna. Po drugie, niewielu dekarzy ma wprawę w jego układaniu.

WŁÓKNO-CEMENT – CO TO TAKIEGO?

Materiał powstaje z cementu portlandzkiego (65–90%), włókien celulozowych, włókien z polialkoholu winylowego. Cement odpowiada za wytrzymałość, włókna zaś pełnią funkcję zbrojenia. W składzie – w zależności od producenta – pojawiają się jeszcze np. tuf wulkaniczny, kreda wapienna, zmielony włókno-cement z recyklingu. W procesie wytwarzania nakłada się na siebie kolejno cienkie warstwy mieszanki, które przed utwardzeniem są sprasowywane.

tekst i zdjęcia: Janusz Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!