Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie przydomowego ogrodu

Koniec zimy to doskonały czas na planowanie ogrodu. Przyroda wciąż drzemie skąpana pod śniegową pierzynką, a my mamy wystarczająco dużo czasu, by zastanowić się nad wyglądem naszego przyszłego zielonego zakątka. Jeśli teraz odpowiednio zaplanujemy harmonogram, na wiosnę będziemy mogli rozpocząć już pierwsze prace.

Planowanie przydomowego ogrodu

Planowanie ogrodu to spełnienie marzeń niejednego właściciela działki. Po to właśnie kupiliśmy teren pod budowę, by mieć własny kawałek raju! Ogród jest przecież przedłużeniem domu i najpiękniejszym elementem działki. Niestety, choć planowanie początkowo wydaje się łatwe i przyjemne, szybko przysparza nam wiele problemów. Bo urządzanie zielonego zakątka jest jak aranżacja wnętrz – musi być dobrze przemyślane i zaplanowane! By ogród wyglądał naturalnie i tworzył spójną całość z otoczeniem trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego przyszły wygląd i funkcjonalność, ale dopasować go do domu, położenia działki oraz warunków klimatyczno-glebowych terenu.

Ponadto, musi spełniać oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. Szybko uświadamiamy sobie, że tworzenie ogrodu to nie tylko sadzenie roślin, ale także zakładanie podziemnych instalacji, układanie nawierzchni, budowa elementów architektury ogrodowej, urządzanie tarasu, wybór mebli i… im więcej o tym myślimy, tym bardziej zaczyna nas przerażać. Każdy, kto znalazł się w podobnej sytuacji, ma prawo czuć się nieco zagubiony. Z czasem pojawia się myśl, czy zamiast robić to samemu, zlecić projekt i wykonanie ogrodu specjalistycznej firmie?

OKREŚL BUDŻET

Wizja przyszłego ogrodu powinna być kompromisem pomiędzy tym co wymarzone, dekoracyjne i funkcjonalne, a tym co realne! Określenie realnych możliwości finansowych to pierwszy krok do rozsądnego planowania. Im większa działka, tym większe koszty założenia ogrodu, a im większy ogród, tym znacznie droższa jego pielęgnacja. Mierzmy więc siły na zamiary i dostosujmy ogród nie tylko do naszych potrzeb, ale także możliwości.

Paweł Romanowski
fot. MARINA LOHRBACH – FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".