Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Gorące lato już minęło, ale wkrótce nadejdzie znowu. A z nim nowe fale upałów. Warto więc skorzystać z obniżek posezonowych i zamontować w domu klimatyzację.

Klimatyzacja
(fot. Daikin)

Chociaż klimatyzacja nie jest w domu niezbędna, jednak zamontowanie jej lub brak wydatnie wpływają na nasze samopoczucie latem. Prawidłowo wykonana klimatyzacja stwarza warunki, w których człowiek czuje się komfortowo i wygodnie. Zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.

 

Jednak to kosztuje i to sporo – koszt pracy jednego zwykłego klimatyzatora wynosi 50–100 zł miesięcznie. Dlatego popularne stają się także systemy uproszczone lub bazujące na zupełnie innych rozwiązaniach technicznych, tak żeby później można było z nich tanio korzystać.

Klimatyzatory i ich rodzaje

Najpopularniejszym sposobem ochładzania domu są klimatyzatory, a dzięki temu, że ich cena ciągle spada, stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnych inwestorów. Proste modele tylko chłodzą, droższe mogą także ogrzewać i osuszać pomieszczenia.

 

Jednego tylko klimatyzatory nie robią – nie doprowadzają świeżego powietrza do pomieszczeń, a zatem nie zastępują wentylacji. Klimatyzacja musi być zatem dodatkową instalacją – oprócz, a nie zamiast wentylacji, co oczywiście oznacza dodatkowy koszt.

 

Przenośne czy stacjonarne?

 

Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzatorów – przenośne i typu split. Przenośny możemy dowolnie przestawiać i korzystać z niego w pomieszczeniu, w którym właśnie przebywamy. Jest gotowy do pracy od razu po przyniesieniu ze sklepu. Stacjonarny, zamontowany na stałe na ścianie lub suficie w wybranym pomieszczeniu, będzie chłodził jedynie to pomieszczenie, w którym się znajduje.

 

Monoblok czy split?

 

Klimatyzatory monoblokowe. Mają wszystkie elementy w jednej obudowie. W wersji przenośnej taki klimatyzator pracuje bardzo głośno. Są też klimatyzatory monoblokowe stacjonarne – są nimi klimatyzatory okienne. Na zewnątrz okna wystawia się ich część hałasującą, cichsza montowana jest od strony pomieszczenia. Wadą tych klimatyzatorów jest zmniejszenie powierzchni okna, niezbyt estetyczny wygląd i nie do końca wyeliminowany hałas.

 

Klimatyzatory typu split. W większości urządzeń sprężarka, urządzenie rozprężne i skraplacz – elementy, które najbardziej hałasują, wystawiane są za okno jako jednostka zewnętrzna, a cichszą jednostkę wewnętrzną montuje się w pomieszczeniu. Tak właśnie skonstruowane są klimatyzatory typu split, zarówno przenośne, jak i montowane na stałe. Obydwie części połączone są cienkimi rurkami freonowymi, które na zewnątrz wyprowadza się z klimatyzatorów stacjonarnych – przez otwory w ścianie, a z przenośnych – przez uchylone okno.

 

Najpopularniejsze i najnowocześniejsze

 

Za takie uważa się klimatyzatory stacjonarne typu split, o których można powiedzieć, że zdominowały rynek. Są wydajne i ekonomiczne, a jednocześnie ciche. Nie zajmują też wiele miejsca, a najczęściej montuje się je przy suficie. Najpopularniejsze są nieduże i estetycznie wykonane klimatyzatory ścienne, przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, a więc odpowiednie do domów jednorodzinnych. Oprócz ściennych produkuje się też klimatyzatory:

  • przypodłogowo-podsufitowe, które montuje się na ścianie przy suficie lub podłodze,
  • kasetonowe (wbudowywane w sufit podwieszany),
  • kanałowe – rzadko stosowane w domach jednorodzinnych.


Szczególnie warte polecenia są klimatyzatory przypodłogowo-przysufitowe. Gdy są zamontowane pod parapetem, blokują napływ gorącego powietrza z zewnątrz, a jeżeli pod sufitem – nadmuchiwane przez nie chłodne powietrze rozpływa się równomiernie po suficie i łagodnie opada, mieszając się z ciepłym, dzięki czemu nie odczuwamy strug chłodnego powietrza.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na klimatyzatory z pompą ciepła, która umożliwia przełączenie urządzenia na tryb pracy grzewczej: w ten sposób można go używać w okresach przejściowych, kiedy nie warto jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że taki klimatyzator nie zastąpi podstawowego systemu grzewczego.

 

Choć niektóre pracują nawet wówczas, gdy na zewnątrz jest 15-stopniowy mróz, jednak ich skuteczność grzania jest wtedy niewielka, a więc nie są w stanie ogrzać pomieszczenia w wystarczającym stopniu. Minimalna temperatura pracy urządzenia zależy od czynnika chłodniczego i olejów zastosowanych w klimatyzatorze – warto się o to dowiedzieć od sprzedawcy urządzenia.

 

Nowoczesnym rozwiązaniem jest klimatyzator z inwerterem, w którym temperatura wydmuchiwanego powietrza zmienia się w sposób płynny w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Klimatyzator ten ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 30% energii w porównaniu ze zwykłym klimatyzatorem, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje dwukrotnie mniej czasu. Chociaż klimatyzatory te są dużo droższe niż „zwykłe”, naprawdę są warte swej ceny.

 

Niektóre firmy oferują nawet modele, w których zamontowany jest czujnik do mierzenia temperatury we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia: do tej temperatury urządzenie dostosowuje ilość nawiewanego powietrza. Dzięki temu koszty chłodzenia są jeszcze niższe, a komfort pracy urządzenia – wyższy.

 

Monika Czeczotek

Pobierz artykuł w PDF Klimatyzacja

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".