Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Dostępne w sklepach klimatyzatory bardzo różnią się zarówno funkcjonalnością, jak i ceną; istnieją też alternatywne wobec klimatyzatorów sposoby chłodzenia pomieszczeń. Warto je wszystkie poznać, zanim dokonamy wyboru.

Klimatyzacja
fot. Samsung
Prawdziwa instalacja klimatyzacyjna zapewnia nie tylko obniżenie temperatury powietrza, ale również jego odpowiednią czystość, wilgotność czy świeżość – wszystko to, czego potrzebują przebywający w pomieszczeniu ludzie, by czuć się komfortowo.

 

Typowy klimatyzator nie ma aż tylu funkcji: jego zadaniem jest przede wszystkim chłodzenie powietrza i z tego zadania dobrze dobrany klimatyzator wywiązuje się znakomicie. Nowoczesne urządzenia mają też pewne dodatkowe funkcje, które zwiększają ich możliwości, jak i zmniejszają wydatki na ich eksploatację.

Typy klimatyzatorów

Monoblok. Najtańsze i wciąż najpopularniejsze w mieszkaniach i domach jednorodzinnych są klimatyzatory typu monoblok, w których wszystkie elementy urządzenia są umieszczone w jednej obudowie. Taki klimatyzator ustawia się w pomieszczeniu, które ma chłodzić, a na zewnątrz budynku wyprowadza rurę średnicy ok. 10 cm, przez którą wyrzucane jest zaczerpnięte z pomieszczenia powietrze (rozgrzane w wyniku użycia go do chłodzenia elementów klimatyzatora – głównie sprężarki).

 

Monoblok jest urządzeniem przenośnym, nie wymaga więc fachowego montażu (dla porównania: koszt montażu innych typów klimatyzatorów wynosi od 800 do 1200 zł).

 

Monoblok ma jednak istotne wady. Na miejsce powietrza, wyrzuconego przez rurę z klimatyzowanego pomieszczenia, napływa ciepłe powietrze spoza budynku. Rura wyrzucająca powietrze najczęściej wystawiana jest przez uchylone okno, a w ten sposób otwiera się droga, którą do wnętrza swobodnie napływa ciepłe powietrze zewnętrzne, przez co rzeczywista wydajność chłodzenia pomieszczenia wyraźnie spada.

 

Klimatyzatory typu monoblok są przy tym głośne, bo wszystkie hałaśliwe elementy urządzenia (sprężarka i wentylatory) znajdują się w pomieszczeniu. Szczególnie głośne bywają urządzenia niskiej jakości, a z czasem, gdy ich elementy nieco się zużyją, mogą jeszcze bardziej hałasować.

 

Nieco kłopotliwe może być także usuwanie skroplin, które powstają w wyniku kondensacji pary wodnej w ochładzanym powietrzu. Monoblok ma najczęściej po prostu zbiorniczek na kondensat, o którego opróżnianiu trzeba pamiętać.

 

Split. Klimatyzator typu split składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej, ze sprężarką, skraplaczem i wymuszającym ruch powietrza wentylatorem oraz jednostki wewnętrznej, składającej się z parownika i wentylatora. Jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną łączą jedynie cienkie rurki (tzw. rurki freonowe), którymi przepływa czynnik chłodniczy. Dzięki tej dwuczłonowej konstrukcji chłodzone powietrze w pomieszczeniu może krążyć w obiegu zamkniętym, natomiast ciepło przekazywane jest powietrzu na zewnątrz budynku.

 

Klimatyzatory typu split są urządzeniami stacjonarnymi, po zamontowaniu przypisanymi do określonego pomieszczenia. Montaż klimatyzatora trzeba powierzyć specjaliście, często jest to zresztą zastrzeżone w warunkach gwarancji.

 

Klimatyzatory typu split są wydajne, bo w odróżnieniu od monobloków ich użytkowanie nie wiąże się z przymusowym, niekontrolowanym wietrzeniem pomieszczenia przez uchylone okno. Nie znaczy to oczywiście, że z wymiany powietrza można zrezygnować, ale odpowiada za nią normalnie funkcjonująca wentylacja.

 

Klimatyzatory split pracują zdecydowanie ciszej niż monoblokowe, bo sprężarka i jeden z wentylatorów znajdują się na zewnątrz, a wentylator jednostki wewnętrznej można dość skutecznie wygłuszyć.

 

Kondensat jest w sposób ciągły odprowadzany na zewnątrz budynku lub do kanalizacji – przez rurkę podłączoną do urządzenia.

 

Multi split. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora split może być połączona nie z jedną, ale z wieloma jednostkami wewnętrznymi. Określa się ją wówczas mianem multi split. Jedna jednostka zewnętrzna, z jedną sprężarką, która jest najdroższym elementem całego urządzenia, służy wówczas do chłodzenia wielu pomieszczeń, a w każdym z nich można niezależnie ustawić na panelu sterującym jednostki wewnętrznej pożądaną temperaturę. Znaczenie ma też to, że na zewnątrz budynku, np. na elewacji, wystarczy umieścić – zamiast wielu – tylko jedną jednostkę zewnętrzną.

 

Decydując się na klimatyzator multi split, trzeba sprawdzić, jaka jest maksymalna dozwolona długość rurek freonowych, łączących jednostkę zewnętrzną z wewnętrznymi oraz jaka jest dopuszczalna różnica wysokości między nimi (odległość w pionie).

 

Jarosław Antkiewicz

Artykuł w PDF: Klimatyzacja

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".