Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe

W wielu magazynach i na portalach branży budowlanej szczegółowo opisuje się zasadę działania ogrzewania podłogowego i poleca materiały posadzkowe nad taką instalację – jako te ostatnie rekomenduje się głównie płytki ceramiczne i kamienne. Materiały te mają bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła i właściwie każde z nich można stosować nad ogrzewaniem podłogowym.
Problem jednak powstaje, gdy nie chcemy mieć na podłodze ani ceramiki, ani kamienia, lecz deski drewniane, panele lub wykładzinę, a jako system grzewczy wybraliśmy właśnie podłogówkę. Co wtedy? Czy musimy rezygnować z ogrzewania podłogowego na rzecz tradycyjnych grzejników, czy lepiej deski, panele i wykładziny wymienić na niechciane płytki? Na szczęście nie musimy wybierać – współpraca podłogówki z panelami i wykładzinami dywanowymi jest zdecydowanie mniej wydajna, ale możliwa – trzeba tylko wiedzieć, co wybrać. Zapraszamy do lektury pierwszego kompletnego przeglądu desek warstwowych, paneli i wykładzin dywanowych współpracujących z ogrzewaniem podłogowym.

Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
fot. Uponor
Dla wielu pomysł zastosowania ogrzewania podłogowego pod posadzką z paneli czy wykładziną może wydawać się dziwny. Materiały te są przecież odbierane jako z natury ciepłe, po co więc dodatkowo je ogrzewać? Nie chodzi o to, żeby uzyskać cieplejszą posadzkę, ale o to, żeby móc korzystać z zalet podłogówki w każdym pomieszczeniu, nie tylko w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, gdzie kładziemy płytki ceramiczne czy kamienne (materiały szczególnie polecane nad podłogówkę), ale także w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych.

 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny na wysokim poziomie między innymi dzięki pionowemu rozkładowi temperatury, który jest bardzo korzystny dla zdrowia człowieka – optymalna temperatura przy takiej instalacji utrzymuje się w strefie przebywania ludzi, pod sufitem zaś jest chłodniej. Ponadto ogrzewanie podłogowe pozwala na mniejsze, niż w przypadku tradycyjnych grzejników, zużycie energii cieplnej dzięki czemu wydatki na ogrzewanie także są mniejsze. Oszczędności te wynikają z kilku powodów. Po pierwsze, temperaturę w pomieszczeniu możemy obniżyć o 2°C (w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami), zachowując przy tym wysoki komfort cieplny. Po drugie, w ogrzewaniu podłogowym temperatura czynnika grzewczego wynosi poniżej 45°, w tradycyjnych grzejnikach 75° – to zmniejsza straty energii w samej instalacji.

 

To właśnie dla tych korzyści inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe – także w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych.

 

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga, przez którą nagromadzone w warstwie wylewki ciepło powinno łatwo napływać do pomieszczeń. Jeśli jako warstwa wykończeniowa zostanie użyty materiał o niskiej przewodności cieplnej, będący izolatorem dla przenikania ciepła, podłogówka stanie się rozwiązaniem nieekonomicznym. Zatem mięsiste i puszyste wykładziny odpadają, podobnie jak lite deski podłogowe. Blokowałyby bowiem przepływ ciepła do pomieszczeń. Jednak cienkie warstwowe deski i panele oraz wykładziny z odpowiedniego materiału, opatrzone atestem, fachowo ułożone – mogą sprawdzić się nad ogrzewaniem podłogowym. Poznajmy je zatem.

Deski warstwowe (panele drewniane)

Zastosowanie nad ogrzewaniem podłogowym posadzek drewnianych powinno być szczególnie przemyślane, a ich układanie należy powierzyć dobremu specjaliście – najlepiej takiemu, który może wskazać obiekty z ułożonymi przez siebie posadzkami drewnianymi nad takim ogrzewaniem. Dąb krajowy, akacja, merbau, iroko, tek i doussie – to najlepsze gatunki drewna na „ciepłą” posadzkę. Zależnie od rodzaju posadzka powinna mieć określoną grubość:
  • mozaika – 8–10 mm;
  • parkiet lamelowy – 11–14 mm.
Wilgotność drewna przeznaczonego na posadzkę powinna wynosić nie więcej niż 7–8 %.

 

Jeśli zaś zdecydujemy się na deski klejone warstwowo (nie należy stosować drewna litego), które dzięki prostopadle ułożonym włóknom sąsiednich warstw charakteryzują się mniejszym skurczem i są odporniejsze na paczenie, a wykonywane z nich posadzki mają niewielką grubość, dlatego nie ograniczają przepływu ciepła tak jak drewno lite. Jeśli posadzka z drewna ma być przyklejona, należy użyć elastycznego kleju do parkietów (najlepiej jednoskładnikowego poliuretanowego).

 

Można też zastosować bezklejowy sposób układania posadzki, czyli tzw. podłogę pływającą: ta zmniejsza niestety wydajność ogrzewania podłogowego, bo zatrzymuje powietrze pod posadzką, z drugiej jednak strony zapewnia drewnu swobodę ruchów związanych ze zmianami wilgotności i temperatury. Posadzka układana na klej sprawia, że podłoga jest stabilniejsza i nie odkształca się, jednak mocno ograniczony ruch drewna, które przecież nieustannie „pracuje”, także ma wady. Jak widać, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Do wykończenia tradycyjnych posadzek z drewna nad ogrzewaniem podłogowym lepiej stosować oleje i wosk, nie lakier, bo wskutek skurczu może odpryskiwać (nie dotyczy fabrycznie lakierowanych desek warstwowych).

 

Emilia Rosłaniec

Artykuł w PDF: Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".