Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacze centralne

Już niedługo będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Po wielu miesiącach prac nadszedł czas na prace wykończeniowe, umeblowanie i wystrój wnętrz. To najlepszy moment na podłączenie jednostki centralnej. Instalację rurociągu odkurzacza zleciliśmy fachowcom już na etapie stanu surowego, pozostał nam montaż jednostki centralnej. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni do naszego domu.

Rodzaje jednostek centralnych

Odkurzacze centralne
(fot. Beam)
Na naszym rynku możemy znaleźć dosyć szeroką ofertę odkurzaczy centralnych. Różnią się one nie tylko ceną, ale mocą, rodzajem filtracji i przeznaczeniem.

 

Większość dostępnych odkurzaczy to jednostki centralne tzw. kompaktowe. Oznacza to, że wszystkie elementy wyposażenia, tj. silnik, filtry i zbiornik na zanieczyszczenia, znajdują się w jednej obudowie. Są to jednostki łatwe w obsłudze i nie zajmują wiele miejsca w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jednostki centralne typu split to modele o rozdzielonej konstrukcji, tzn. że silnik umieszczony jest w osobnej obudowie i oddzielony od reszty elementów urządzenia, a w szczególności od separatora zanieczyszczeń. Specyficzny sposób pracy ma odkurzacz centralny wodny.

 

Jego działanie polega na tym, że zanieczyszczenia przesyłane rurociągiem tuż przed jednostką centralną są zraszane wodą (do tego celu montuje się specjalny trójnik z dyszą) i w takiej postaci dostają się do zbiornika odkurzacza. Gdy zbiornik jest pełny, odkurzacz automatycznie otwiera zawór i spuszcza płynną zawartość do kanalizacji. Są to jednak droższe rozwiązania i polecane szczególnie w bardzo dużych domach i rezydencjach, w których znajduje się basen. Główną zaletą takiego odkurzacza jest to, że użytkownik nie musi wymieniać worków ani opróżniać pojemnika z zanieczyszczeniami.

 

Ponadto jednostka centralna z separatorem wodnym może służyć do sprzątania wody, a także innych zanieczyszczeń, których nie można usunąć zwykłym odkurzaczem centralnym. Warto zaznaczyć, że znaczna większość modeli o zastosowaniu domowym to jednostki jednodostępowe. Co to oznacza? Ten parametr mówi nam o tym, że odkurzaczem centralnym jednocześnie może odkurzać tylko jedna osoba. Na rynku są oczywiście modele z tzw. wielodostępem, gdzie naraz może sprzątać kilka osób. Są to odkurzacze centralne przemysłowe przeznaczone do pensjonatów, hoteli, biur czy fabryk, a ich cena jest do kilkunastu razy wyższa niż odkurzacza domowego.

 

Monika Stypińska

Pełny artykuł w PDF: Odkurzacze centralne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".