Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jaki komin do jakiego paleniska?

Jesteśmy na etapie projektowania domu i zastanawiamy się nad tym, czym go będziemy ogrzewać. Wiemy, że z tym łączy się również wybór komina. Skoro nie możemy się jeszcze zdecydować na konkretne paliwo, chcielibyśmy wiedzieć, jakie kominy są odpowiednie do produkowanych obecnie typów kotłów.

Jaki komin do jakiego paleniska?
(fot. Jopek)
redakcja
Wybór konkretnego paliwa oznacza, że trzeba będzie spełnić określone wymagania co do miejsca zamontowania kotła, zbiornika na paliwo lub miejsca składowania paliw stałych. W konkretnych warunkach mogą być przydatne tylko niektóre typy kominów, choć rzeczywiście są też kominy bardziej uniwersalne, które nadają się do odprowadzania różnych produktów spalania. O przydatności komina przesądza często odporność na temperaturę oraz agresywne substancje wydzielające się ze spalin.

Zadania komina

Kominami wyprowadza się nad dach nie tylko kanały spalinowe i dymowe, ale też przewody wentylacyjne. Mogą one również osłaniać rurę, która odpowietrza instalację kanalizacyjną albo doprowadzać powietrze do palenisk typu zamkniętego. Każdemu z tych rodzajów przewodów stawia się inne wymagania.

 

Do kanałów dymowych podłącza się kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, pelety) i kominki. Kanały powinny mieć przekrój nie mniejszy niż 14 × 14 cm lub średnicę co najmniej 15 cm. Jeśli urządzeń grzewczych jest więcej niż jedno, każde z nich musi być podłączone do oddzielnego kanału dymowego.

 

Kanałami spalinowymi odprowadza się produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego). Murowane powinny mieć przekrój co najmniej 14 × 14 cm; średnica stalowych wkładów kominowych nie powinna być mniejsza niż 12 cm.

 

Kanałami wentylacyjnymi odprowadza się z domu zanieczyszczone powietrze. Minimalne wymiary kanałów to 14 × 14 cm lub średnica 15 cm.

Komin w projekcie domu

Typ komina oraz przekroje jego kanałów powinny być określone w projekcie budowlanym. Dobry projektant stara się zgrupować wszystkie niezbędne w domu kanały w możliwie najmniejszej liczbie kominów, są one bowiem elementami drogimi, a ponadto każdy jest miejscem potencjalnych nieszczelności na dachu, a więc wymaga fachowych obróbek blacharskich. Zaletą zgrupowania kanałów jest to, że ogrzewają się one wzajemnie, co wpływa korzystnie na ciąg. Na etapie wyboru projektu domu warto zwrócić uwagę, czy pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka i kotłownia są w nim umieszczone obok siebie lub jedno nad drugim. Takie zgrupowanie oznacza też mniejsze koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Jaki komin do jakiego paleniska?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".