Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zasilanie dla domu

Urządzenia elektryczne w naszym otoczeniu są wszechobecne. Dlatego dobrze wykonana instalacja elektryczna, to coś, bez czego nie da się wygodnie mieszkać. A dobra instalacja to taka, która jest dostosowana do obecnych potrzeb, a równocześnie daje duże możliwości łatwej rozbudowy za kilka czy kilkanaście lat.

Po co nam prąd?

Zasilanie dla domu
(fot. Kospel)
Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista – zależnie od tego, jakie urządzenia mają pracować w domu, inaczej trzeba wykonać instalację wewnątrz budynku, przyłącze łączące go z siecią i zawrzeć z zakładem inną energetycznym umowę.

 

Podstawowe pytanie to, czy w domu będą tylko typowe urządzenia małej mocy, czy też planujemy instalację kuchni elektrycznej, elektryczne ogrzewanie lub przygotowanie ciepłej wody – choćby tylko sezonowo, np. gdy latem nie chcemy rozpalać w kotle węglowym? Przede wszystkim trzeba uwzględnić planowane urządzenia o większej mocy – powyżej 1,5 kW – zwykle montowane na stałe, jak kuchnie, pralki, lodówki, stacjonarne grzejniki, podgrzewacze wody. Warto skonsultować się przy tym z elektrykiem, bo zapotrzebowanie na moc nigdy nie jest po prostu sumą mocy zainstalowanych urządzeń, a to dlatego, że nigdy nie pracują one wszystkie równocześnie. Może być też tak, że w czasie pracy niektórych urządzeń, praktycznie nic innego nie obciąża instalacji. Najlepszym przykładem są piece akumulacyjne i duże podgrzewacze pojemnościowe ciepłej wody, użytkowane tak, by pracowały głównie w nocy, tak by wykorzystać tańszą II taryfę za energię.

 

Bardzo możliwe też, że będziemy musieli zweryfikować pierwotne plany, gdyż z uzyskaniem wysokiego przydziału mocy (np. 30 kW) często są problemy, bo znaczna część linii niskiego napięcia jest stara, wyeksploatowana i pracuje na granicy swojej wydolności. Wówczas musimy np. zrezygnować z instalacji przepływowych podgrzewaczy wody (o dużym chwilowym poborze prądu) na rzecz podgrzewaczy pojemnościowych, które pracują z mniejszą mocą, za to przez dłuższy czas. Typowy przydział mocy, jeśli w domu nie ma sprzętów o dużym zapotrzebowaniu to, 10–12 kW.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".