Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Markizy tarasowe

Słońca tego lata było jak na lekarstwo. Ale markizy kupuje się przecież nie tylko na jeden sezon. Jeszcze przyjdą takie upały, kiedy zatęskni się za odrobiną cienia.

Markizy tarasowe
(fot. Naja Prodex)
Chronią przed słońcem, zdobią taras, a w upalne dni pozwalają zachować chłód w pomieszczeniach. Słowem – same plusy. Może warto o nich pomyśleć, mimo że następne lato daleko przed nami? Właśnie teraz jest dobry czas na spokojne wybieranie i podejmowanie decyzji. A przedtem – przeczytanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o markizy tarasowe.

Wielkość

Mam taras od strony południowo-wschodniej. Niestety w upalne dni – nie do wytrzymania. Co prawda można się opalać, ale przecież nie wytrzyma się długo na takiej patelni. Jak myślicie, wybrać markizę, która będzie zacieniać cały taras, czy tylko jego część?

 

Zdecydowanie lepiej mieć taką markizę, która zacienia tylko część tarasu. W ten sposób pozostawiamy sobie możliwość wyboru: cień albo słońce. Jeśli świeci ono na cały taras, warto zacienić głównie tę strefę, w której się odpoczywa. Jeśli jakiś fragment tarasu przez część dnia jest zacieniony, nie warto zasłaniać go markizą.

 

Zanim zdecydujemy o wielkości przesłony, poobserwujmy jak układa się cień na tarasie w poszczególnych porach dnia i zastanówmy się, którą część chcemy mieć zawsze osłoniętą.

 

Markizę najlepiej kupić w firmie, która oferuje doradztwo techniczne: zrobi bezpłatne pomiary i dopasuje szerokość markizy do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chce się zacienić.

Wymiary

Mam taras szerokości 4 m i długości 3 m. Na jaką długość markiza powinna się wysuwać?

 

Wyciąg, czyli długość markizy od ściany budynku do jej krawędzi trzeba dopasować do jej szerokości: przy kącie nachylenia 4 stopnie, długość powinna być o 0,5 m mniejsza od szerokości – to wymóg konstrukcyjny. A zatem na opisany wyżej taras wystarczy markiza o wyciągu 3,5 m. Jeśli chcemy, by wyciąg był większy lub równy szerokości markizy, ta musi mieć specjalną konstrukcję, którą oferują tylko wybrane firmy. Pamiętajmy, że nietypowe rozwiązania są dużo droższe od standardowych, choć są firmy, w których można zamówić markizę o dowolnych wymiarach (co 1 cm). Standardowe wymiary markiz to:
  • szerokość – od 100 do 1400 cm,
  • wyciąg – od 150 do 1000 cm.
Markiza musi być stabilna, poszycie odpowiednio naciągnięte, a całość nie może zagrażać bezpieczeństwu, dlatego wymaga się, by markizy miały odpowiednią konstrukcję dostosowaną do szerokości:
  • powyżej 600 cm – trzy pary ramion,
  • powyżej 900 cm – cztery pary.
W zależności od gabarytów urządzenia rura nawojowa ma średnicę 70, 78 lub 85 mm.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".