Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2012

Instalacja elektryczna i teletechniczna

Urządzenia elektryczne są wszechobecne w naszym otoczeniu. Jednak o instalacji elektrycznej zwykle nie pamiętamy, tak długo, aż coś się w niej zepsuje albo okaże się, że brakuje wolnych gniazd. Dobre zaplanowanie i wykonanie instalacji elektrycznej to niełatwe zadanie, tym bardziej, że powinna zaspokajać nie tylko nasze obecne potrzeby, ale uwzględniać też pewien zapas – na potrzeby nowych urządzeń, które najpewniej kiedyś kupimy.

Jakie jest zapotrzebowanie domu na moc?

Nawet niewielkie ogrzewacze przepływowe mają bardzo duże chwilowe zapotrzebowanie na moc
Nawet niewielkie ogrzewacze przepływowe mają bardzo duże chwilowe zapotrzebowanie na moc (fot. Kospel)
W umowie z zakładem energetycznym określony jest maksymalny pobór mocy z sieci. Standard to obecnie 10–12 kW. To dość w domach z typowymi urządzeniami i kuchnią elektryczną, ale prawdopodobnie nie wystarczy, jeśli planujemy zainstalować przepływowe ogrzewacze wody lub ogrzewanie elektryczne (szczególnie piece akumulacyjne).

 

Wówczas najlepiej skonsultować nasze plany z elektrykiem i sprawdzić w zakładzie energetycznym, na jaki przydział mocy możemy liczyć. Generalnie dla domu jednorodzinnego można uzyskać przydział mocy aż do 40 kW, ale nie wszędzie jest to realne ze względu na zły stan sieci i jej duże obciążenie. W typowych sytuacjach niezbędną moc można wstępnie oszacować jako 70% łącznej mocy zainstalowanych urządzeń. A moc domowych urządzeń elektrycznych jest następująca:
  • przepływowy ogrzewacz wody 3–24 kW (zależnie od wydajności);
  • pojemnościowy podgrzewacz wody 1,5–2,5 kW;
  • płyta kuchni elektrycznej 8–10 kW;
  • piekarnik elektryczny 2–2,5 kW;
  • czajnik elektryczny 2 kW;
  • pralka automatyczna 2 kW;
  • zmywarka; 1–1,5 kW;
  • odkurzacz 1,5 kW;
  • urządzenie hydroforowe 0,8–1,5 kW;
  • grzejnik elektryczny 1–2 kW.

Jak uzyskać przyłączenie do sieci?

Najpierw musimy ustalić, jaka firma zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej w rejonie naszej działki. Popularnie nazywa się ją „zakładem energetycznym”. Składamy tam wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Najlepiej zrobić to osobiście, bo wówczas możemy skorzystać z pomocy pracownika zakładu przy wypełnianiu formularza. Niestety nie ma jednego, obowiązującego w całym kraju wzoru wniosku, może być też wymagany nieco inny zestaw załączników.

 

W ciągu 14 dni powinniśmy otrzymać decyzję określającą warunki przyłączenia. Zakład energetyczny bardzo często przedstawia wówczas projekt umowy o przyłączenie, zawierającej przewidywane wysokości opłat za przyłączenie, terminy realizacji poszczególnych jej punktów itp.

 

Po podpisaniu umowy czas oczekiwania na przygotowanie dokumentacji technicznej oraz wykonanie przyłącza wynosi zazwyczaj pół roku, choć bywa też, że trwa to znacznie dłużej. Na szybkie załatwienie sprawy (w ciągu kilku tygodni) możemy liczyć w zasadzie tylko wówczas, gdy na naszej działce znajduje się słup linii niskiego napięcia.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!