Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja centralnego odkurzania

Odkurzacz centralny to jednostka centralna o odpowiedniej mocy, zamontowana w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, połączona w sieć za pomocą ukrytych w ścianach rur zakończonych gniazdami ssącymi, do których podłącza się wąż z odpowiednimi końcówkami. Samo ułożenie rur jest bardzo proste, a zakup jednostki centralnej obecnie jest coraz tańszy. Ponadto wyposażenie domu w kompletną instalację można wykonać etapami, rozkładając koszty w czasie. Aby jednak mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy, jakich należy unikać podczas jej montażu.

Instalacja centralnego odkurzania
(fot. Beam)
Instalację centralnego odkurzania tworzy kilka elementów: jednostka centralna, gniazda ssące i łączących je rury oraz akcesoria do sprzątania.

Jednostka centralna

Jest najdroższym i najważniejszym elementem systemu: wytwarza podciśnienie w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz przede wszystkim metodą filtracji powietrza.

Konstrukcja odkurzacza może być kompaktowa lub rozdzielona, popularnie nazywana split. Odkurzacze typu split mają w oddzielnej obudowie silnik oraz filtry i zbiornik na kurz. Zawsze wyposażone są w separator cykloniczny.

Rury ssące

Układane są w ścianach już na etapie budowy domu (przed ułożeniem instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, a także przed wykonaniem ogrzewania podłogowego), kiedy łatwo wybrać optymalną trasę przewodów. Rury ssące mają średnicę około 55 mm (2 cale) i są wykonane z tworzyw sztucznych. Łączy się je specjalnym klejem.

Gniazda ssące

Montowane na tym samym etapie co rury ssące. Ich liczbę i rozmieszczenie planuje się tak, by po podłączeniu do nich węża (długości 9 lub 15 m), można było dotrzeć do każdego miejsca w domu. Pojedyncze gniazdo powinno umożliwić sprzątnięcie 60–80 m2 powierzchni domu. Gniazda umieszcza się w korytarzach lub przedpokojach – tam, gdzie nie planujemy ustawiać mebli ani innych sprzętów – najlepiej w ścianie przy ościeżnicach drzwi, na tej samej wysokości, co gniazdka elektryczne, czyli ok. 20–30 cm nad podłogą.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze