Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Brama do garażu powinna być wygodna w użyciu, niezawodna, estetyczna i bezpieczna dla użytkowników. Wszystkie te wymagania mają jednak znaczenie subiektywne. Aby wybrać możliwie najlepiej, musimy przede wszystkim określić własne oczekiwania dotyczące sposobu sterowania bramą i dostosować jej wielkość do rozmiarów garażu i liczby parkujących aut. W niniejszym artykule przybliżamy najistotniejsze z punktu widzenia użytkowników właściwości bram, a także prezentujemy zestawienie wybranych, dostępnych na rynku modeli – oferowanych z napędem.

Bramy garażowe
(fot. Hörmann)
Określając odpowiednią dla nas wielkość bramy, nie możemy zapominać, że wymiary, które mają największe znaczenie użytkowe i które podają producenci, mierzone są w jej świetle, sam otwór w ścianie garażu musi natomiast być zazwyczaj większy. Co więcej, w zależności od typu bramy, do jej zamontowania i prawidłowej pracy wymagana może być także przestrzeń: pod sufitem, powyżej wysokości nadproża (górnej belki otworu montażowego), na pewnej długości w głąb garażu, u góry otworu montażowego, między otworem montażowym a jedną ze ścian garażu, ewentualnie – na podjeździe, przed garażem.

 

Ponadto, w przypadku bram, które będziemy musieli, choćby sporadycznie, otwierać ręcznie, powinniśmy zarezerwować około 80 dodatkowych centymetrów długości podjazdu tak, by po zatrzymaniu samochodu przed bramą – mieć jeszcze możliwość swobodnego podejścia do niej i otwarcia jej. Jeśli nie uda nam się odpowiednio wcześnie ustalić, jakiej bramy potrzebujemy, u większości producentów będziemy mieli możliwość zamówienia jej na wymiar – rozwiązanie to oznacza niestety cenę zakupu wyższą o 20–50%.

 

Znacznie taniej jest pozostawić większy nieotynkowany otwór wjazdowy i później zwęzić go w razie potrzeby. Należy wówczas także wstrzymać się z pracami wykończeniowymi, takimi jak układanie posadzki – niektóre modele bram mogą wymagać zamontowania progu w podłodze.

Rodzaje bram garażowych

Podstawowym kryterium, według którego dzieli się bramy na poszczególne rodzaje jest sposób ich otwierania.

 

Bramy płytowe uchylne

 

To sztywne płyty, podczas otwierania unoszone bocznymi stalowymi ramionami i chowające się pod sufitem. Wykonuje się je ze stali lub stali łączonej z drewnem albo aluminium. Mogło by się wydawać, że ręczne podnoszenie bram płytowych stanowi czynność bardzo kłopotliwą, nie jest to jednak prawda. W ich mechanizmie stosuje się bowiem sprężyny, które znacznie zmniejszają siłę wymaganą do poruszania skrzydłem. Podczas ruchu skrzydło wysuwa się zazwyczaj od 50 do 100 cm na podjazd. Konieczne jest też pozostawienie miejsca pod sufitem – na otwartą bramę. Oznacza to wysokość nadproża wynoszącą co najmniej 7 cm przy montażu bramy w samym otworze lub minimum 10 przy montażu za nim.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".