Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przygotowanie posesji do zimy

Gdy słońce zaczyna słabiej operować, a z drzew spadają liście, na działce rozpoczyna się czas porządków i przygotowań do zimy. W październiku i listopadzie wokół domu i w ogrodzie jest szczególnie dużo do zrobienia. Wielu prac porządkowych nie warto odkładać do wiosny, bo jeśli je zrobimy teraz, po zimie wystarczą proste, kosmetyczne zabiegi. Są jednak takie prace, których wręcz nie wolno zaniechać. Inaczej zima może zniszczyć ważne instalacje, małą ogrodową architekturę i rośliny. Nie warto ryzykować!

Przygotowanie posesji do zimy
(fot. L. Jampolska)

Jesienią wiele czynności pielęgnacyjnych dotyczy trawnika i roślin ozdobnych. Jednak zdecydowana większość to prace związane z zabezpieczeniem przed mrozem zbiorników wodnych, systemów nawadniania, mebli ogrodowych, jak również z prawidłowym przechowaniem, konserwacją oraz naprawą narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Wizja nadchodzącej śnieżnej zimy sprawia, że wielu właścicieli dopiero teraz decyduje się na zamontowanie systemów przeciwoblodzeniowych na przydomowych podjazdach, chodnikach i schodach lub chociażby w rynnach i rurach spustowych. Złota polska jesień to ostatni dzwonek, by zdążyć z tym na czas.

Trawnik

Mniej doświadczonym ogrodnikom amatorom wydaje się, że o trawnik wystarczy dbać tylko wiosną i latem. Tymczasem to przeprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych jesienią daje gwarancję podziwiania zdrowej, soczyście zielonej murawy w następnym roku.

 

Ostatnie koszenie zazwyczaj przypada na połowę lub koniec października, ale niekiedy czynność tę trzeba powtórzyć jeszcze w listopadzie, zależnie od pogody. Chodzi bowiem o to, by źdźbła trawy w okresie zimy miały optymalną długość (4 cm). Jeśli będą zbyt krótkie, w okresach bezśnieżnych mogą wymarznąć oraz nie zgromadzą dostatecznej ilości składników pokarmowych, potrzebnych do wznowienia wegetacji po zimie. Jeśli natomiast będą za długie, pod ciężarem śniegu położą się, a gdy pokrywa śnieżna utrzyma się przez wiele tygodni, zaczną gnić.

 

Regularne grabienie lub odkurzanie liści. Z tego samego powodu należy dokładnie zgrabić z trawnika resztki ściętej trawy – świeżej i tak zwany filc, liście, gałązki, szyszki, żołędzie. Owszem, zajmuje to wiele czasu i wymaga wysiłku, ale czynność ta jest bezwzględnie konieczna, by po ustąpieniu śniegu trawnika nie szpeciła pleśń pośniegowa. Małe trawniki wystarczy posprzątać ręcznie przy pomocy sprężystych, wachlarzowych grabi. Na większych prace przyspieszą elektryczne lub spalinowe odkurzacze i dmuchawy do liści.

 

Producenci tego rodzaju sprzętu oferują modele w wersji 2 w 1, czyli odkurzacz zasysający odpadki roślinne można przełączyć na funkcję ich zdmuchiwania. Jednocześnie, mając do zagospodarowania dużą ilość liści, warto zainwestować w odkurzacz/dmuchawę z funkcją rozdrabniania. To korzystniejszy wariant, dający oprócz sprzątania możliwość aż dziesięciokrotnego zmniejszenia objętości odpadków, a co za tym idzie – łatwiejszego i tańszego wywozu ich poza działkę albo szybszego wyprodukowania własnego kompostu.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".