Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Spośród bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych, właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej wybierają te drugie. Są bowiem ładne i trwałe oraz łatwe w montażu. Często sprzedaje się je w gotowych zestawach. Z punktu widzenia użytkowników najważniejsze jednak jest to, że nowoczesne produkty są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy?

Właściciele posesji, planując ogrodzenie, głównie dążą do tego, żeby było ono trwałe i praktyczne w użytkowaniu. Zwolennicy kameralności i ciszy chcą mieć szczelne parkany albo murki. Mieszkańcy pięknych i rzadko zabudowanych terenów zazwyczaj postępują odwrotnie – wolą ażurowe, dyskretne ogrodzenia, otwierające widoki na okolicę. Obie grupy łatwo znajdą w sprzedaży tradycyjne oraz nowoczesne materiały, spełniające ich potrzeby.

MATERIAŁY NA OGRODZENIA

Z metalu. Siatka ocynkowana z powłoką z tworzywa sztucznego skutecznie wypiera z użycia swoją poprzedniczkę – zwykłą siatkę z ocynkowanego drutu, wymagającą co kilka lat malowania antykorozyjną farbą. Wyroby ze specjalną powłoką są tanie i dostępne w kompletnych zestawach, składających się z: rulonu siatki o długości 15–25 m, słupków, linki stalowej, napinaczy, zacisków linki. Równie trwałymi i łatwymi do zamontowania produktami są gotowe panele z siatką rozciągniętą w ramach ze stali lub aluminium, zabezpieczone techniką proszkową oraz panelowe przetłaczane ogrodzenia, oferowane w kilku wariantach ochrony antykorozyjnej. Panele, wraz ze wszelkimi niezbędnymi akcesoriami, dostępne są również w kilku kolorach i wymiarach, np. o wysokości od 1 m do 2,40 m.

 

Zwolennicy ażurowych ogrodzeń mają jeszcze do dyspozycji gotowe przęsła z prętów stalowych lub aluminiowych. Przęsła są wytrzymałe na korozję, ponieważ zabezpiecza się je przez ocynkowanie i lakieruje proszkowo. Zbudowane są z poziomych kształtowników, do których umocowano pionowe pręty, wykonane z płaskowników, kątowników lub innych profili. W przypadku zastosowania kształtowników o profilu otwartym, zamyka się je szczelnie od góry kapturkiem, np. z tworzywa sztucznego. Tego rodzaju gotowe przęsła można zamontować między słupkami metalowymi, betonowymi lub murowanymi.

 

W grupie produktów ze stali nie można pominąć tradycyjnych ogrodzeń z kutej ręcznie stali, ponieważ także one mogą przetrwać bez konserwacji długie lata, jeśli zostały odpowiednio zabezpieczone przez kowala lub właściciela. Nie są to jednak pozycje tanie. Niższą cenę mają natomiast gotowe przęsła imitujące wyroby kowalskie. Wzornictwo jest powtarzalne, bo przęsła odlewa się ze stali.

Lilianna Jampolska
fot. Wiśniowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".