Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny z PVC

Rynny niezbędne są w prawie każdym domu. Wybór systemów rynnowych jest duży. Najczęściej inwestorzy wybierają rynny z PVC, są bowiem niedrogie i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo więc dobrać je do koloru pokrycia.

Do produkcji rynien z PVC wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu wzbogacony o dodatki, podnoszące wytrzymałość mechaniczną oraz uodporniające go na działanie promieni UV. Ponieważ są barwione w masie, nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzone miejsce pozostają niewidoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzują się jednak stosunkowo wysoką rozszerzalnością temperaturową, co oznacza konieczność łączenia, umożliwiającego swobodne zmiany wymiarów wraz z wahaniem temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM.

 

Montaż jesienią i wiosną należy wykonywać ze szczególną ostrożnością, ponieważ w temperaturze poniżej 0°C PVC staje się kruche. Na bardzo skomplikowane dachy, na których nie wystarczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki), można zamówić poszczególne elementy wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę). Niestety znacznie podniesie to koszty orynnowania.

 

Trwałość systemów rynnowych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Dobór orynnowania

Podstawą sprawnie działającego systemu rynnowego jest właściwy dobór średnicy i ilości rynien oraz rur spustowych do powierzchni i geometrii dachu.

 

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można wytypować rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

 

By precyzyjnie dopasować rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę przewidywaną wielkość opadów w danym rejonie oraz tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich i tych o nachyleniu poniżej 20º i powyżej 50º odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, natomiast w pozostałych dachach spadzistych wylicza się ją ze wzoru: EPD = (W + H/2) • L, gdzie:

 

W – połowa szerokości rozpiętości dachu;
H – wysokość dachu, od kalenicy do linii okapów;
L – długość okapu.

 

Wynik obliczeń porównuje się z wydajnością systemów rynnowych zawartych w tabelarycznych zestawieniach producentów i dopasowuje rozmiar orynnowania. Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego.

Joanna Dąbrowska
fot. Scala Plastics

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".