Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy przeciwoblodzeniowe

Przed zbliżającą się zimą, warto pomyśleć o bezpieczeństwie i wygodzie i przydomowe nawierzchnie wyposażyć w instalację przeciwoblodzeniową. Zapobiegnie ona gromadzeniu się śniegu i lodu na schodach i ścieżkach prowadzących do domu oraz podjeździe do garażu. Dzięki temu unikniemy ryzyka poślizgnięcia się na oblodzonej kostce i wyeliminujemy konieczność uciążliwego jej odśnieżania. Dobrze jest zainstalować przewody grzejne również na dachu: w rynnach i rurach spustowych.

Zastosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i wygodę użytkowania nawierzchni, ale także obniża koszty jej eksploatacji i konserwacji. Nie musimy bowiem kupować preparatów chemicznych ani soli do rozpuszczania lodu, łopat do odgarniania śniegu ani odśnieżarki. Nie musimy tracić również czasu rano na odśnieżanie podjazdu i okolicy bramy, by móc wyjechać samochodem do pracy. Szczególnie jest to uciążliwe podczas porannego pośpiechu.

 

Koszty montażu i eksploatacji systemu grzejnego nie są wysokie. Rachunki za energię elektryczną można dodatkowo obniżyć, używając odpowiedniego układu sterującego, który dostosowuje pracę instalacji do temperatury i wilgotności nawierzchni. System grzejny (układany w dwóch pasach szerokości 50–60 cm) na podjazd długości 8 m do garażu dwustanowiskowego to wydatek 2000–3000 zł.

 

Zalet instalacji przeciwioblodzeniowej jak widać jest wiele. Dodatkowo oprócz nawierzchni schodów, chodników i podjazdów, przewody grzejne warto ułożyć na skraju połaci dachu oraz w rynnach i rurach spustowych. Instalacja przeciwoblodzeniowa zapewni ich drożność, nie dopuszczając do zamarzania wody, powstawania sopli i uszkodzenia elewacji i konstrukcji dachów, spowodowanej niekontrolowanym spływaniem wody.

 

Co to takiego?

 

Systemy przeciwoblodzeniowe to elektryczne instalacje grzejne, składające się z następujących części:

 

- elementów grzejnych (przewody lub maty);
- materiałów montażowych (linki, uchwyty); sterowania (regulatory z czujnikami).

 

Elementami grzejnymi mogą być przewody (stałooporowe lub samoregulujące) – zasilane prądem jedno- lub trójfazowym lub maty grzejne.

Joanna Dąbrowska
fot. Raychem

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".