Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są wygodne w użytkowaniu bramy uchylne i segmentowe, otwierane do góry. Czasem jednak najlepiej sprawdzi się rolowana, działająca podobnie jak rolety zewnętrzne. Modele rozwierane natomiast odchodzą do lamusa, choć niekiedy stosuje się je w składzikach gospodarczych. Inwestorzy chętnie kupują też automatykę – napęd jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie.

Jak zaoszczędzić?

Już na etapie projektowania lub budowy domu, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie otworu garażowego – bramy o niestandardowych wymiarach są bowiem nawet 50% droższe od tych, które dany producent określa jako standardowe.

 

W nieogrzewanych garażach nie ma potrzeby stosowania bram ocieplonych – są 20–40% droższe od nieocieplonych.

 

Tylko modele rolowane zawsze mają w standardzie napęd (wbudowany w mechanizm nawijający). W przypadku pozostałych warto pamiętać, że nie opłaca się kupować najpierw bramy, a np. za pół roku napędu, ponieważ nabyty osobno jest o 20–30% droższy i kosztuje 700–1800 zł. Cena bram segmentowych i uchylnych standardowo obejmuje napęd.

 

Koszt montażu wynosi na ogół 10–20% wartości bramy. Niektórzy dystrybutorzy podają orientacyjny koszt między 500 a 1000 zł. U innych zależy on od szerokości bramy (np. do 4 m kosztuje 700 zł, a powyżej 900 zł). Niekiedy ceny bram są skalkulowane od razu z montażem. Jeśli kupuje się bramę garażową wraz z usługą montażu, zazwyczaj koszty transportu do 30 km są wliczone w cenę. Przy zakupie całej stolarki otworowej (okna, drzwi, brama garażowa) u jednego dystrybutora, dostawa może być bezpłatna, nawet do znacznie oddalonego miejsca.

 

Modele segmentowe oferowane są najczęściej za 2500–5000 zł, ale te z wykończeniem drewnianym mogą kosztować nawet 15 000 zł. Otwierane na bok są w podobnej cenie co górne. Cena bram uchylnych wynosi zazwyczaj 900–2500 zł, ale ładnie wykończone, dopasowane wyglądem do drzwi wejściowych kosztują 4000–6000 zł. Rolowane natomiast są najdroższe i najmniej popularne. Kosztują 4000–10 000 zł. Cena rozwieranych jest względnie niska: 900–2500 zł.

Małgorzata Kolmus
fot. Nice

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".