Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie zewnętrzne

Światło wokół domu pozwala nam poczuć się pewniej i bezpieczniej. Oświetlona furtka, wejście do domu i brama garażowa zapraszają gości i domowników, a odstraszają intruzów. Natomiast taras i altana w blasku świateł doskonale służą także po zapadnięciu zmroku.

dom w blasku świateł

Furtka i wejście do domu. Oświetlenie w tej strefie jest bardzo ważne i nikogo nie trzeba do tego przekonywać (chyba że front posesji znajduje się w zasięgu światła z ulicy) – w ciemności trudno bowiem odnaleźć klamkę, dzwonek czy klucze.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na oświetlenie schodów wejściowych. Nie powinno ono rzucać cienia na poszczególne stopnie, bo grozi to upadkiem. Gdy schody są niskie, wystarczające będą lampy oświetlające drzwi. Wysokie zaś wymagają osobnych opraw, np. montowanych w stopniach.

 

Oświetlony numer domu to duże ułatwienie dla gości. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup lampy wodoszczelnej, przystosowanej do naklejenia na niej numeru.

 

Z uwagi na bezpieczeństwo, przy wejściu na posesję często montowane są lampy z czujnikiem ruchu, które zapalają się na pewien czas, gdy ktoś przechodzi obok. Unikajmy kierowania ich światła na sąsiednie działki czy ulicę, bo często zapalają się w niepożądanym momencie.

 

Elewacja. Oświetla się ją wyłącznie dla dekoracji. Strumień światła skierowany równolegle do ściany pięknie uwypukla fakturę kamienia czy łupanej cegły. W przypadku tynku niestety podkreśla niedoskonałości powierzchni, dlatego lepiej, gdy światło pada na niego prostopadle.

 

Uwaga! Oświetlenie budynku nie powinno być zbyt silne ani nakierowane na okna, bo nawet delikatne światło może zakłócać sen.

 

Elewację oświetla się zwykle za pomocą kinkietów montowanych na ścianie, reflektorków w podsufitce lub ustawianych na trawniku (strumień światła można skierować na wybrany fragment elewacji) bądź punktów świetlnych umieszczonych w nawierzchni (np. w opasce wokół domu).

Małgorzata Kolmus
fot. Lange Łukaszuk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".