Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przygotowanie ogrodu do zimy

Jesień to nie pora na odpoczynek ogrodnika. Na zewnątrz czekają prace pielęgnacyjne i porządkowe. Rośliny co prawda przechodzą powoli w stan spoczynku, lecz trzeba je przygotować do zimy i nie zaszkodzić im poprzez niefachowe nawożenie czy przycinanie. Zobacz, czego robić nie wolno, a co jest konieczne, by ogród odrodził się wiosną.

Choć pogoda nie zawsze dopisuje, zamiast siedzieć z założonymi rękami, zabierzmy się za ogrodowe porządki. Nie są ani trudne, ani kosztowne. Pamiętajmy, że nie tylko rośliny, ale i oczko wodne oraz system nawadniający wymagają przygotowania na nadejście mrozów.

Podlewajmy zimozielone drzewa i krzewy, by mogły zgromadzić zapas wody

Jeśli jesienią przyroda nie wyręcza nas w podlewaniu ogrodu, szczególnie nowo posadzonym drzewom i krzewom (sadzić możemy do połowy listopada) należy zapewnić odpowiednią ilość wody. Starsze i głębiej ukorzenione egzemplarze pobiorą ją z głębszych warstw gleby, chociaż i te warto starannie podlać. Także rośliny zimozielone(różaneczniki, azalie, bukszpany, pierisy, potrzebują systematycznego nawadniania jesienią – muszą bowiem zwiększyć zapas wody, bo będą rosły również zimą, w okresie wysuszających wiatrów i mrozów. Później, podczas okresowych odwilży, też podlewamy gatunki zimozielone, aby mogły uzupełnić niedobór wody w tkankach.

Nawieźmy rośliny – wiosną nie zabraknie im składników pokarmowych

Wokół posadzonych jesienią drzewek owocowych rozłóżmy obornik (naturalny nawóz organiczny) – stosuje się go co 3–4 lata. Po rozrzuceniu przekopmy glebę. Na grządkach pod warzywa można zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne. Mrozoodporność murawy zwiększymy, używając wieloskładnikowych mieszanek nawożenia. silnego wzrostu trawy, za to – dzięki zwiększonej dawce fosforu oraz potasu – wzmacniają jej system korzeniowy i poprawiają wytrzymałość na niską temperaturę. Uzupełnieniem nawozów może być ziemia kompostowa – nawóz organiczny, który rozrzuca się cienką warstwą na powierzchni trawnika.

Małgorzata Kolmus
fot. Gardena

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".