Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki i podłogówka

Niedostatki instalacji grzewczej skutkują nie tylko obniżeniem komfortu mieszkańców, lecz zwykle także podwyższeniem kosztów eksploatacji domu. Wykonanie odpowiedniego projektu przed rozpoczęciem prac i przestrzeganie zawartych w nim wskazówek nie daje wprawdzie stuprocentowej pewności, że wszystko będzie w porządku, ale znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia poważnych błędów.


Najpopularniejsze w obecnie budowanych domach są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w sypialniach na piętrze. Odstępuje się od tego stosunkowo rzadko, bo zalety ogrzewania podłogowego – w tym przede wszystkim wysoki komfort cieplny i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych – są już powszechnie znane i powodują, że na jego instalację decydują się nawet mniej zasobni inwestorzy. Montaż podłogówki nie oznacza jednak rezygnacji z grzejników, których podstawową zaletą jest zdolność do szybkiego podnoszenia temperatury we wnętrzach. Jedynym uzasadnionym wyjątkiem są domy ogrzewane pompami ciepła, które pracują o wiele mniej efektywnie, kiedy muszą podgrzewać wodę do temperatury wymaganej do zasilania grzejników.

Ogrzewanie grzejnikowe

W przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym. To oczywiście teoria, bo kupujemy najczęściej gotowe projekty, przy których powstawaniu nikt nie bierze pod uwagę, czy przyszli mieszkańcy będą chcieli zamontować klasyczne członowe grzejniki żeliwne, czy na przykład konwektory. W praktyce decyzje takie konsultowane są zwykle z instalatorem, który, opracowując projekt systemu grzewczego, powinien też pomóc w doborze grzejników. Możliwości jest wiele, bo producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych wzorów, które – trzeba przyznać – mogą być również ozdobą pomieszczeń.

Adam Jamiołkowski
fot. Jaga

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".